גרירת משכנתא

תוכן עניינים

מהי גרירת משכנתא?

גרירת משכנתא הינו מושג המייצג מהלך של העברת המשכנתא מנכס שנמכר לנכס חדש. נערך מהלך כזה במצבים בהם תנאי המשכנתא המקורית נוחים ורוצים לשמור עליהם גם בתשלומים על הנכס החדש שנקנה.

 

למה זה כדאי ומאיפה צץ הצורך?

זה מכבר שנים שחלה עלייה חדה בריביות המשכנתאות בארץ. עלייה שהחלה מ – 2015 הביאה לכך שמי שמחזיק במשכנתא מלפני כמה שנים כיום היא נחשבת זולה ביחס לשוק. נוצר מצב שמחזיקי משכנתאות טובות אשר רוצים למכור את הנכס שלכם ולרכוש חדש לא רוצים לוותר על המשכנתא שלהם ומכך נוצר המושג גרירת משכנתא מנכס לנכס.

רוצים לקבל משכנתא בתנאי אליפות?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

שתי אופציות לגרירת משכנתא שעומדות בפניכם

אין בידיכם נכס חדש – במצב בו אתם מוכרים את הנכס הישן שלכם והקונה מעביר כספים ורוצה לסגור את המשכנתא אך אין לכם נכס חדש להעביר אליו את המשכנתא שלכם נוצר פקק מסוים שניתן לפתור. כאשר אתם רוצים לשמור על התנאים הטובים של המשכנתא שלכם ולערוך גרירת משכנתא, גוררים אותה לערבות בנקאית והבנק מחזיק בכספי המשכנתא.

כאשר תקנו בית חדש הכסף השמור שלכם אצל הבנק יועבר למוכר שלכם וירשם משכון חדש. יש בידיכם נכס חדש ורק נותר לעשות גרירת משכנתא – כאן פעולת גרירת המשכנתאות די פשוטה, אומנם יש הליך בירוקרטי אך למעשה הבנק מעביר את המשכון לכתובת חדשה.

 

האם תמיד כדאי לעשות גרירת משכנתא?

ובכן, לא. רק אם יש בידיכם משכנתא באמת נוחה וטובה מומלץ לעשות גרירת משכנתאות. אם אתם מחזיקים במשכנתא בעלת תנאים לא אידיאליים מומלץ לחדש משכנתא על הנכס החדש.

 

למה לא תמיד כדאי לגרור את המשכנתא הישנה?

לא כדאי תמיד לגרור את המשכנתא הישנה מכיוון שההחזר החודשי שלכם עומד לעלות. ברגע שנקנה נכס חדש ונגרור את המשכנתא שלנו לרכש החדש שלנו נוסיף לנו לסכום שנהגנו לשלם כל חודש. אומנם גם אם התנאים עומדים להשתנות והריבית תעלה, לעיתים אין ברירה ולא נוכל לעמוד בעוד כמה מאות או אלפי שקלים בחודש שיעלו על המשכנתא שלנו.

במצב כזה, עדיף לאפס את התנאים ולחדש תנאי משכנתא לאורך זמן ולשלם פחות כל חודש, על אף שזה קצת פחות משתלם לעיתים אין ברירה.

 

חשוב לשים לב לתנאים שמציעים לכם

כאשר אנחנו רוצים לגרור את המשכנתא שלנו, ניתן לעשות את זה רק בבנק בו נמצאת המשכנתא המקורית שלנו. אין לנו אפשרות לעבור בין בנקים במצב כזה ולכן הבנק כנראה לא ימהר לתת לנו תנאים מאוד טובים למשכנתא החדשה שתבקשו. מומלץ לעשות משא ומתן מול בבנק שלנו וגם מול בנק מתחרה על הסכום כמשכנתא חדשה ולערוך השוואה.

 

לא להיבהל מבירוקרטיה מסובכת

שימו לב שהבירוקרטיה מול הבנק היא לא תמיד פשוטה. ראשית, תעמדו מול עומס גדול של מסמכים, אישורים, חתימות, ישיבות עם בנקאים וכל היוצא בזה. יש אנשים רבים שלא יודעים כיצד לעמוד מול העומס שנדרש בהליכים כאלה ומוותרים או מראש או במהלך ההליך.

יש לציין צורך בהערכות להליך כזה וכן גם בהתייעצות עם גורמים מומחים בתחום, ישנם לא מעט יועצים לכך בשוק. קחו את הזמן שלכם להתלבט, להתעניין, לקרוא ולהשכיל בנושא. ישנן לא מעט סעיפים ואופציות שעומדות לרשותכן אל תמעיטו בצורך להעמיק! זה עלם שלם של תוכן שרובנו לא בקיעים בו ובשביל זה יש אנשי מקצוע.

 

ריבוי גורמים בהליך

מעבר למסמכים ולבירוקרטיה המורכבת ישנם שלושה גורמים שלוקחים חלק בהליך הזה. המוכר של הדירה החדשה, הקונה של הדירה שלכם ואתם. כמובן שבניהם עומדים הבנקים ובכל הליך שקשור בכספים ובבנקים ומתווספים לו גורמים רבים ההליך.

 

מה קורה אם הדירה החדשה זולה מהדירה הנוכחית?

במקרה כזה, בו הדירה החדשה שאתם רוצים לקנות נרכשת במחיר נמוך מהדירה הנוכחית שלכם הבנק יצטרך לאשר את נושא גרירת המשכנתא והוא עלול לא לאשר זאת. נשארת לבנק האפשרות לא לאשר את הגרירה מכיוון שבטחון המשכנתא לא טוב לו כמו הביטחון הקודם. בכל אופן, לרוב, הליכים של גרירת משכנתא כן מתקבלים והבנקים מאשרים אותם אך כמו כן יש להיערך למצב שהוא לא יתקבל.

 

לסיכום

גרירת משכנתא הינה הליך מעולה שמהווה שמירה על תנאי המשכנתא הטובים שקיבלנו בקניית נכס ראשוני ולכן זוהי אופציה מצוינת שיש להכיר כשאנחנו מבצעים רכישות בשוק. כמו כן, זהו הליך מורכב שיש להכין את המאפיינים השונים שלו ולכן מומלץ להיעזר בתמיכה וייעוץ או להשכיל את עצמו באופן עצמאי ולהבטיח שאנחנו בעלי ידע מול הבנקאים.

גרירת משכנתא היא הליך של העברת המשכנתא מכנס שנמכר לנכס חדש שנקנה, וזאת בכדי לשמור על התנאים הנוחים של המשכנתא המקורית.

ובכן, מאוד, אך רק במידה שתנאי המשכנתא המקורית שלכם טובים. אם לא, מומלץ לוותר על ההליך המורכב ולייצב לכם משכנתא חדשה.

גרירת המשכנתא מאפשרת שמירה על התנאים המקוריים של המשכנתא שלכם ובכך לאפשר לרוכש לשמור על תנאים טובים.

הבירוקרטיה עמוסה ויש להעזר בהרבה סבלנות ולעיתים להיעזר בייעוץ. כמו כן, לעיתים אין אפשרות לעמוד בהעלאה של סכומי המשכנתא כל חודש וכך גם אם התנאים לא אידיליים מומלץ לאפס את המשכנתא ולפתוח חדשה.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
שתפו אותנו