האם משכנתא מוכרת במס?

תוכן עניינים
האם משכנתא מוכרת במס
האם משכנתא מוכרת במס

בעלי עסקים רבים בישראל תוהים האם משכנתא מוכרת במס הכנסה. אחרי הכל, מדובר על הלוואה בסכומי כסף גבוהים שנושאת ריביות כבדות במיוחד לאורך שנים רבות. התשובה לשאלה האם ניתן לדווח על משכנתא בתור הוצאה מוכרת לצורכי מס, היא מטבע הדברים בעלת השלכות מרחיקות לכת על מצבו התזרימי של העסק.

לכן זה אך טבעי שסוגיה כזו תעלה. במסגרת המדריך שלהלן נדון במשמעותן של הוצאות מוכרות במס בהקשר לפעילות העסקית, ונעסוק בשאלה שלשמה נתכנסנו כאן: האם משכנתא מוכרת במס ואיך מדווחים עליה כהוצאה כזו.

 

מהי הוצאה מוכרת במס?

כל בעל עסק בישראל שפותח תיק ברשויות המס – בין אם בתור עוסק פטור או עוסק מורשה ובין אם כחברה בע"מ, רשאי על פי פקודת מס הכנסה לבצע קיזוז של הוצאותיו מתוך מחזור ההכנסות המדווח בעסק. ישנן הוצאות מוכרות מסוגים שונים, שאותן בעלי עסקים נדרשים להוציא על מנת שיוכלו לייצר הכנסות מפעילותם העסקית.

מאחר והמיסים בישראל משולמים רק עבור שורת הרווח בעסק, משמעותה הדיווח על הוצאה מוכרת במס, הינה שחבות המס של בעל העסק תפחת, ככל שהוצאותיו המוכרות יגדלו. באתר של רשות המיסים, מופיעים סוגי ההוצאות השונים שמוכרים במס הכנסה, עליהם ניתן לדווח כהוצאה מוכרת במועד הגשת הדוח השנתי. מידע זה זמין כמובן גם אצל רואה החשבון שלכם.

 

רוצים לקבל משכנתא בתנאי אליפות?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

האם אפשרי לדווח על משכנתא כהוצאה מוכרת במס?

בהתחשב בעובדה שדיווח על הוצאות מוכרות במס מהווה דרך לגיטימית להקטין את שומת המס בעסק ובהתאם – להגדיל את שורת הרווח – אין זה פלא שהתשובה לשאלה האם ניתן לדווח על משכנתא כהוצאה מוכרת במס מעסיקה רבים.

באופן עקרוני, החזרי הלוואת המשכנתא החודשיים, אינם נחשבים כהוצאה מוכרת לצורכי מס שאותה ניתן לקזז מהכנסות העסק כדי להקטין את שומת המס. אולם עם זאת, חשוב לציין שבמידה ואתם לוקחים משכנתא, יתכן בהחלט שתוכלו להפחית את שומת המס שלכם מכיוונים אחרים, כמו בדרך של קבלת החזר מס עבור תשלומי הריבית של המשכנתא, או כניכוי יחסי של הוצאות האחזקה בנכס שלכם כנגד החדר בבית שממנו אתם מנהלים את הפעילות העסקית שלכם, כפי שנסביר בשורות הבאות.

 

המשכנתא לא מוכרת במס כשלעצמה אך החלק היחסי של הוצאות האחזקה בנכס דווקא כן

אף שלא ניתן לדווח על תשלומי המשכנתא כהוצאה מוכרת לעסק, כאמור כן ניתן לקזז חלק יחסי מהוצאות האחזקה בנכס. כך למשל, אם אתם עובדים מחדר עבודה או קליניקה בבית או בדירה שרכשתם, תוכלו לדווח על הוצאות הארנונה, החשמל, המים, האינטרנט והטלפון בביתכם, וליהנות מניכוי במס של החלק היחסי מתוכם – על פי השטח שחדר העבודה, הסדנא או הקליניקה הביתית שלכם תופסים מכלל שטחו של הנכס.

 

הידעתם? ריבית המשכנתא מוכרת במס הכנסה

בנוסף לדיווח על הוצאות האחזקה של הדירה או הבית כהוצאה המוכרת באופן חלקי במס הכנסה, חשוב לדעת כי קיימת גם האפשרות לדווח על תשלומי ריבית המשכנתא (עד 80 אחוזים מתוך הריבית הריאלית) בהתאם לחלק היחסי שהאזור שממנו אתם עובדים בבית תופס. זאת נוסף על רישום של הוצאת פחת בגין נכס המגורים שבבעלותכם.

 

האם משכנתא מוכרת במס בעת מכירת הנכס?

אם לקחתם משכנתא על הדירה או הבית בהם אתם מתגוררים ושמהם אתם מנהלים את העסק שבבעלותכם, דעו בעת חישוב מס השבח מותר לכם לדווח על ריבית המשכנתא שאותה שילמתם כהוצאה מוכרת לצורכי מס. הפעולה הזו יכולה להניב לכם הטבת מס מאוד מכובדת, בקיזוז של מה שכבר הוכר כהוצאה מוכרת במהלך שנות הבעלות שלכם בנכס.

 

דיווח על ריביות המשכנתא כהוצאה מוכרת במס בהכרח כדאי?

למרות שהטבת המס שמתקבלת כאשר מדווחים על ריבית המשכנתא כהוצאה מוכרת לעסק, אינה משמעותית במיוחד, בכל זאת מדובר בניכוי. יחד עם זאת, חשוב לשים לב לעובדה שבמקרה של קיזוזי מס עקב הדיווח על המשכנתא כהוצאה מוכרת לעסק, בעל העסק ממוסה על פי המס השולי, שהוא גבוה יותר משיעור המס אשר קבוע בחוק.

משמעות הדבר היא כי במידה והוצאות המשכנתה שלכם מקטינות את ההכנסות מריבית, המס החדש אותו תשלמו עלול שלא להיות אופטימלי עבורכם. בנוסף לכך, מדובר בתהליך שמערב בירוקרטיה לא מועטה, אך זו אינה סיבה טובה מספיק לדחות על הסף את הרעיון, אם מתחוור כי מהלך כזה עשוי להיות משתלם עבורכם.

עצמאיים רבים בישראל מדווחים על ריביות המשכנתא כהוצאה מוכרת בשנים הראשונות לתשלומי המשכנתא, כדי ליהנות מניכויים בסכום גבוה יותר, משום שבתקופה הראשונה של תשלומי המשכנתא, תשלומי הריבית לרוב גבוהים יותר מאשר בהמשך. אולם ישנם בעלי עסקים המעדיפים לנצל את החזרי המשכנתא דווקא במועד מכירת הנכס כדי לקזז את החזרי המס מתוך מס השבח שעליהם לשלם.

לשם קבלת החזר מס על ריבית המשכנתא מגישים דוח שנתי ליחידים או בעלי עסקים שאינם חברות (טופס 1301). לדוח מצרפים אישורים שמעידים על תשלומי ריביות המשכנתא. ניתן לבצע את הפעולה באמצעות רואה חשבון כמובן.

פקודת מס הכנסה מאפשרת לדווח על עד 80 אחוז מן הריבית הריאלית על המשכנתא. התחשיב מתבצע לפי החלק היחסי שאזור העבודה תופס מתוך שטח הבית הכולל. למשל, בדירת 4 חדרים שחדר אחד בה משמש לניהול העסק, חישוב החזרי המס יתבצע לפי 25% מתשלום הריבית הכולל.

כדי שהחלק היחסי מתוך ריבית המשכנתא ויתר הוצאות האחזקה בנכס יוכרו לצרכי מס, ניתן לפנות לרואה חשבון או יועץ מס עם התמחות בסיוע לעסקים, או ליועץ משכנתאות שהוא גם יועץ מס מוסמך או רואה חשבון, בעת שעורכים את הדוח השנתי למס הכנסה.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
העלאת מס רכישה

מס רכישה מתוסכלים או מבינים, כולנו משלמים מסים לרשות המיסים על כול מיני דברים שאנחנו קונים או מרוויחים, החל ממס

קרא עוד »
היטל השבחה

מס היטל השבחה הינו מס אותו בעל מקרקעין נדרש לשלם בגין השתבחות נכס בו הוא מחזיק. במאמר זה נבין, מהו

קרא עוד »
שתפו אותנו