הלוואת בלון

תוכן עניינים
הלוואת בלון
הלוואת בלון

הלוואת בלון היא הלוואה עם לוח סילוקין מאוד ייחודי, שלא מתאים לכל אחד. בעיקרון – מחזירים את רוב ההלוואה ממש בתשלום האחרון, אבל איך זה מסתדר? למי זה מתאים ומתי כדאי לקחת?

 

הלוואת בלון  – איפה הבלון בכל הסיפור?

כמו כל הלוואה אחרת, גם הלוואת בלון מגיעה עם ריבית. כמו כל הלוואה אחרת, גם אותה צריך להחזיר. ההבדל הוא בלוח הסילוקין דווקא, כלומר האופן בו מחזירים את ההלוואה וצורת התשלומים החודשיים.

יש שני סוגים של הלוואות בלון –

  1. כמו הלוואת גישור ארוכה יחסית, כאשר לא משלמים החזרים בכלל לאורך התקופה, אבל בסוף מחזירים את כל הסכום, כולל ריבית.
  2. משלמים רק ריביות לאורך כל התקופה ובסוף משלמים רק את הקרן (סכום ההלוואה המקורי).

 

אז למי מתאימה הלוואת בלון?

ללא ספק מדובר בסוג של הלוואה שלא מתאים לכל אחד. אז למי בכל זאת מתאימה הלוואת בלון?

הלוואות בלון מתאימות לאנשים שעומדים לקבל סכום כסף גדול, אבל בעתיד.

יחד עם זאת, הם צריכים עכשיו את הכסף, כי הם רוצים לסגור עסקה ולקנות נכס למשל, או בגלל כל סיבה אחרת. במקרה כזה, הם יכולים לקחת הלוואה, לשלם רק את הריבות, או לא לשלם כלל לאורך כל התקופה, עד שמגיע אליהם הכסף המובטח ואז הם יכולים להחזיר לבנק את ההלוואה במלואה.

מצב כזה יכול להתרחש כאשר מישהו מתכנן מכירת נכס, אבל הכסף מהעסקה צפוי להיכנס בעתיד, או כאשר יש קרן השתלמות שעומדת להיפתח, או שהוא מחכה לשחרור של כספים מכל סוג אחר ובלבד שמדובר על כספים בטוחים.

 

מתי נהוג לקחת הלוואת בלון?

הלוואת בלון היא סוג של הלוואת גישור, הנקראת גם הלוואת בוליט. פעמים רבות, כאשר רוצים לקנות נכס, צריכים למכור קודם את הנכס הקיים, אבל זה לא תמיד קורה בזמנים המתאימים ואז יש צורך בלקיחת הלוואה, עד שהכסף ממכירת הנכס יגיע.

במקרים כאלה, הלוואות בלון יכולות להיות הפתרון המושלם, שכן כאשר הנכס ימכר והכסף ייכנס, אפשר להחזיר את הכסף בתשלום אחד.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר על הלוואה עם ריביות מאוד גבוהות, שיכולות להכפיל את סכום הקרן בסוף התקופה ולכן יש לבחון היטב את המשמעות ואת ההשלכות של נטילת הלוואה כזו, גם למי שחושב שהיא משתלמת ומתאימה לצרכיו.

 

רוצים לקבל משכנתא בתנאים שתמיד חלמתם?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

ריביות גבוהות

אחד המאפיינים של הלוואות בלון הוא הריביות הגבוהות יחסית, המגיעות עם ההלוואה. עלות מימון של הלוואה כזו יכולה להיות גבוהה בשני אחוזים יותר מזו שמקבלים בהלוואת משכנתא למשל. משום כך, ההמלצה היא לא להשתמש באפשרות הזו, אלא אם המצב לא מספק חלופות טובות יותר.

כמו כל הלוואה אחרת, הלוואת בלון מאלצת את הלווים לשלם סכום גבוה בהרבה ממה שלוו מלכתחילה. תשלום הסכום במלואו בתום ההלוואה עשוי להיראות מנופח וגדול, במיוחד למי שבוחר לא לשלם את הריבית לאורך התקופה. משום כך היא גם נקראת הלוואת בלון.

לכן, רק כאשר יש ערובה בטוחה שהכסף אכן יגיע במלואו, בתום התקופה, אפשר לקחת הלוואה כזו.

 

מתי מתחילות הבעיות

הלוואת בלון היא הלוואה שיכולה להתנפח לממדי ענק עם הזמן. בסופו של תהליך, הלווים יכולים להביע למצב שהם נדרשים לשלם פי שתיים ויותר – מהסכום המקורי של ההלוואה. מדובר מלכתחילה על הלוואה יקרה מאוד. הבעיה היא, שאנשים רבים לא מבינים למה הם נכנסים, שכן עבור אנשים רבים מדי, התנהלות פיננסית, בעיקר מול גוף פיננסי מנוסה ומקצועי כמו הבנק, אינה דבר טבעי ואף לא דבר שלמדו לאורך חייהם.

משום כך, אין זה נדיר לראות אנשים המגיעים לסוף התקופה כאשר הם מופתעים ומבוהלים מהסכום הגבוהה שההלוואה שלהם צברה ולעיתים גם ללא יכולת אמיתית להחזיר את הסכום המבוקש.

 

מתי אפשר לקחת הלוואת בלון בסיכון נמוך ועלויות משתלמות?

הלוואת בלון עשויה להיות כדאית אם נוטלים אותה לפרק זמן קצר, של שנתיים למשל. אז היא לא מספיקה לצבור ריביות מטורפות והיא יכולה לעזור לכם לעבור בנוחות תקופה מאתגרת, כאשר אתם יודעים שבתום התקופה ישתחרר לכם סכום שיכול לכסות את הקרן וגם את סך כל הריביות שצברתם.

הדגש החשוב הוא – בדקו כמה צפוי לעלות לכם הריבית בסוף התקופה ואל תסתפקו באחוזי הריבית כפי שהם נמסרים לכם על ידי הבנק. כך תדעו בדיוק כמה אתם צפויים לשלם בסוף התקופה, לא תהיו מופתעים ולא תצטרכו להסתבך בחובות, בגלל הלוואה שלקחתם.

הלוואת בלון היא מטעה לעיתים קרובות ולכן היא בעייתית. כדי להפחית את גורם הסיכון חשוב להבין בדיוק כמה תעלה לכם הריבית בסוף תקופת ההלוואה, כלומר כמה כסף תצטרכו לשלם בפועל, נוסף על הסכום המקורי של ההלוואה – אותו קיבלתם מהבנק מלכתחילה.

הלוואת בלון נוטה "להתנפח" עם הזמן, בניגוד להלוואות רגילות, בהן אתם מחזירים תשלומים חודשיים וכך הסכום המלא מתכווץ. זאת בגלל שהלוואה כזו צוברת ריביות גבוהות לאורך התקופה עד שלבסוף אתם צריכים להחזיר לבנק סכום הרבה יותר גבוה ממה שלוויתם במקור.

הלוואת בלון היא סוג של הלוואת גישור. התנאים שלה נחשבים נוקשים ולא מאוד אטרקטיביים ולכן היא מתאימה רק במקרה שאתם יודעים בוודאות על סכום כסף שצריך להשתחרר לכם בסמוך למועד הפירעון של ההלוואה ורק בתנאי שהסכום יכול לכסות את הקרן וגם את הריבית.

מדובר על שני מונחים שונים לאותו סוג של הלוואה. לרוב, כאשר מדברים על הלוואת גישור מתכוונים להלוואה קצרת מועד ואילו הלוואות בלון ניתנות לעיתים לתקופות ארוכות מאוד.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
איחוד חובות

איחוד חובות הוא הליך מקובל בלשכות הוצל"פ בישראל. במסגרת איחוד חובות, מאחדים את כלל החובות של אותו אדם, בכל הלשכות

קרא עוד »
שתפו אותנו