הקפאת משכנתא

הקפאת משכנתא
הקפאת משכנתא

מצבם הכלכלי של הרבה מאוד אנשים במדינת ישראל הוא אינו יציב, בטח לאור מגיפת הקורונה, לה היו השפעות כלכליות הרסניות על המשק הישראלי. אנשים, שחשבו שמצבם יציב יחסית, איבדו את הונן ונותרו עם הרבה מאוד שאלות פתוחות ללא מענה. המורכבות הכלכלית משפיעה על משפחות שונות בצורות שונות, אך ברוב המקרים, מדובר על תשלומי המשכנתא כאלו המציעים את הבעיה הגדולה ביותר.

לכן, משפחות רבות ביצעו או שקלו לבצע הקפאת משכנתא ולקבל קצת נחת לתקופה הקשה.

 

מהי הקפאת משכנתא?

הקפאת משכנתא היא בעצם פעולה די פשוטה, שנועדה לאפשר לאנשים לא לשלם את התשלום הקבוע במשך תקופה מסוימת. במהלך מגיפת הקורונה, איפשר בנק ישראל לאזרחים לבצע הקפאת משכנתא של 6 חודשים, על מנת לאפשר לאנשים להתייצב מבחינה כלכלית, עד שמגיפה תתמתן או תיפסק.

הרבה אנשים אכן מימשו את האפשרות הזו מול הבנקים שלהם, אך בראייה כללית, לא מדובר בפעולה שרצוי או כדאי לעשות, ומי שהממון קיים אצלו, עדיף שימשיך לשלם באופן רציף.

 

רוצים לקבל משכנתא לדירת חלומותיכם?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

ההשלכות של הקפאת משכנתא

הקפאת משכנתא היא מורכבת ובהרבה מקרים, אנשים ישלמו על ההקפאה הזו בצורה זו או אחרת בעתיד. כל דחיית תשלום אמורה לגרור הגדלת ריביות בעתיד, ובנוסף, יש בנקים שהגדירו אנשים כלקוחות בסיכון גבוה, דבר שמקשה על ביצוע פעולות אחרות, על כניסה לשוק ההון, על לקיחת הלוואות בעתיד ועוד.

לכן, גם כאשר מחליטים לבצע הקפאת משכנתא יש לברר לגבי כל ההשלכות וזאת למרות ההבטחות של הגורמים הרשמיים, שהתהליך הוא נטול סנקציות מכל סוג.

 

האם יש אלטרנטיבה למהלך של הקפאת משכנתא?

יש כמה פעולות שעדיף לעשות במקום לבצע הקפאת משכנתא בתנאים הסטנדרטיים. ראשית, ניתן לנסות ולבצע מחזור משכנתא, ולהגיע לתנאים טובים יותר גם באופן נקודתי וגם לאורך זמן. הבעיה היא שמיחזור משכנתא ניתן לבצע רק לאחר כמה שנים אחרי התשלום הראשון, וגם, רק כאשר המצב הכלכלי הוא די יציב. עם זאת, לבטח ניתן להגיע להסכמים שונים עם הבנקים, ולראות כיצד אפשר למחזר את המשכנתא בצורה הנכונה ביותר.

 

למה כדאי לחתור להסדר טוב עם הבנק במקום לבצע הקפאת משכנתא

דרך נוספת בה אפשר לפעול במקום הקפאת משכנתא היא הגעה להסדר אחר עם הבנק. הקפאת משכנתא היא דרך פעולה שהיא אינה קבועה בתנאים שלה, ולכן, ניתן ולנסות לנהל משא ומתן ולבצע פעולות כמו לקחת הלוואה זמנית, נוספת, בתנאים טובים, או לסגור את אחד המסלולים של המשכנתא באופן מיידי וכו'.

ניהול דו שיח עם הבנק הוא טוב וחשוב, ולכן, חשוב למצות את התהליך הזה לפני שממשיכים הלאה ומבצעים פעולות נוספות ומורכבות יותר.

 

לפעמים עדיף להמשיך ולשלם במקום לבצע הקפאת משכנתא

האפשרות האחרונה אליה אפשר לפנות במקום לבצע הקפאת משכנתא היא פשוט המשך התשלומים באופן רגיל. לא כל אחד יכול לעשות זאת, אך יש די הרבה אנשים מבוססים שהחליטו לבצע את ההקפאה ולהוריד מהעומס לכמה חודשים. מי שיכול להרשות לעצמו, צריך להמשיך ולשלם את הסכום באופן קבוע, ולוותר לחלוטין על האופציה.

לא כל מה שמציעים לכם, ונראה מבטיח, הוא כזה שניתן ללכת עליו מבלי לשאול את השאלות הנכונות.

 

הקפאת משכנתא בהקשר של ההתמודדות של המדינה ובנק ישראל עם הקורונה

הפרוצדורה של בקשת הקפאת משכנתא היא גם כן די מורכבת. בנק ישראל הוציא הנחיות חדשות לאורך כל תקופה הקורונה, ועידכן אותן בכמה נקודות מפתח בין ותוך כדי הסגרים. מדובר בתקופה מאוד לא יציבה, ולכן גם בנק ישראל היה צריך להתאים את עצמו.

מדובר בהליך די מורכב, של בקשת טפסים והתייחסות למצב הכלכלי בהווה ובעתיד, תחת ערפל כבד. אגב, הרבה אנשים שהלכו על הקפאת משכנתא בסגר הראשון, היו יכולים להאריך את ההקפאה בכמה חודשים נוספים.

 

על חשיבות ההתייעצות והמחקר המקדים לפני הקפאת משכנתא

הקפאת משכנתא לא חייבת להיות אבסולוטית, וישנם גם מסלולים שונים של פעולות שאפשר לקחת. כך למשל, יש אנשים שהקפיאו רק את הקרן והמשיכו לשלם את הריבית, שזוהי פעולה חכמה, על מנת לא להסתכן בהעלאת הריביות בעתיד, או לסבול מהשלכות כלכליות מרחיקות לכת כאשר מגיעה העת להמשיך ולשלם.

גם כאן, הנושא של התייעצות עם הגורמים בבנק היא חשובה, ובגלל שמדובר בנושא קריטי, חשוב להבין לעומק את כל ההשלכות שלו.

 

הקפאת משכנתא כמוצא אחרון

מחלקות המשכנתאות הן הרווחיות ביותר בכל הבנקים בישראל. זוהי ביצת הזהב של הבנקים והם לא מוכנים לבצע הקלות ללקוחות שלהם, ללא דרישה של בנק ישראל. הבנקים די סקפטיים בנושא ורוצים לשמור על האינטרסים שלהם, ולכן, הערימו קשיים על אנשים שלא עמדו בכל הקריטריונים.

באופן כללי, ניתן היה להבין שהנושא של הקפאת משכנתא הוא לא רצוי מכל הכיוונים, אך בעת משבר, היה צורך במתן מפלט לאנשים, מתשלום כל כך גדול ומשמעותי בחיים שלהם. בסופו של דבר, מדובר במשבר של פעם בחיים, וכולם למדו איך להתמודד איתו תוך כדי תנועה.

 

על השוני בהתנהלות מול הבנק במקרה של הקפאת משכנתא

אחת המורכבויות הגדולות של הקפאת משכנתא זה הנושא של השוני בהתנהלות מול הבנקים. כמובן שקשה יותר להתנהל בנושאים כלכליים דרך הטלפון או הזום, ויש כיום בעיה גדולה לקבוע מפגש עם נציג של הבנק. כל מי שרוצה לקחת משכנתא יכול בקלות להגיע לבנק ולקבל הצעה, אך בנוגע לשירות לקוחות, קיימת בעייתיות מובנית. לכן, יש לקחת גם את הנושא הזה בחשבון.

 

איך יודעים אם כדאי לבצע הקפאת משכנתא?

הקפאת משכנתא היא פעולה שנועדה לסייע לאנשים להשיג הקלה כלכלית חשובה בעת משבר בעייתי מאוד. מדובר בנושא מורכב, עם השלכות לעתיד ולהווה, ויש לקחת זאת בשיא הרצינות ולבדוק את הנושא לעומק. חשוב לדעת שזוהי לא פעולה קבועה של הפסקת תשלומים, ויש הרבה דרכים שאפשר לפעול בהן לפני קבלת ההחלטה הסופית.

 

אילו דרכים נוספות להקלה בנטל החזרי המשכנתא ישנן מלבד הקפאת משכנתא?

מעבר לנושא של הקפאת משכנתא בבנק ישראל איפשרו גם דחייה של תשלומי אשראי עסקי, וכמובן, המדינה נתנה מענקים וסייעה בחלק מהמקרים בנושא הארנונה והתשלומים הקבועים. הייתה כוונה לעזור להמון אנשים, בדגש על עצמאים, אך לא תמיד ההחלטות נלקחו בדרך הטובה ביותר, דבר שבסופו של דבר יכול לגרום לפגיעה.

גם הנושא של הקפאת משכנתא הוא מורכב מאוד, ולאו דווקא מבטיח תוצאות איכותיות בסיכומו של יום. עם זאת, זה משהו שבהחלט כדאי לשקול, לבטח עבור אנשים שיודעים שמצפה להם עבודה יציבה ורווחית בסוף הקורונה, וכרגע הם בבית ללא תעסוקה.

 

מה זה הקפאת משכנתא חלקית?

אפשרות פעולה נוספת עבור אנשים שביצעו הקפאת משכנתא היא הקפאה של חלק מהסכום בלבד. חלק מהבנקים מתירים בסיטואציות מסוימות תשלום של חלק מהסכום ובכך אותם לווים השיגו את ההקלה המבוקשת, אך לא עצרו לגמרי את התשלומים, ויכלו להתמודד בצורה מדודה יותר עם המשבר הכלכלי בעת הקורונה.

חשוב לציין שהנושא של הקפאת משכנתא הוא רלוונטי רק עבור אנשים שעמדו בתשלומי המשכנתא עד הקורונה, ודירוגם בבנק היה ללא רבב. אחרת, הבנקים היו רשאים לסרב לבקשות הללו מבלי לבחון אותן כלל.

הקפאת משכנתא היא פעולה די פשוטה, שנועדה לאפשר לאנשים לא לשלם את התשלום הקבוע במשך תקופה מסוימת.

כל דחיית תשלום אמורה לגרור הגדלת ריביות בעתיד, ובנוסף, יש בנקים שהגדירו אנשים כלקוחות בסיכון גבוה, דבר שמקשה על ביצוע פעולות אחרות, על כניסה לשוק ההון, על לקיחת הלוואות בעתיד ועוד.

יש כמה פעולות שעדיף לעשות במקום לבצע הקפאת משכנתא בתנאים הסטנדרטיים.

אפשרות פעולה נוספת עבור אנשים שביצעו הקפאת משכנתא היא הקפאה של חלק מהסכום בלבד.

מסלולי הקפאת משכנתא

אפשר להקפיא את המשכנתא שלכם מהרגע שלקחתם משכנתא, אי שם לפני כמה שנים או כמה חודשים, אתם משלמים בכל חודש את הסכום שנקבע עם הבנק

קרא עוד »

הקפאת קורונה

על קורונה ומשכנתאות הקורונה שינתה את החיים שלנו מקצה לקצה, פתאום מצאנו עצמנו יושבים בבית, מפחדים להתקרב לאחרים ועוקבים אחר החדשות לקצת אופטימיות. כל השינויים

קרא עוד »