הקפאת קורונה

תוכן עניינים
הקפאת קורונה
הקפאת קורונה

על קורונה ומשכנתאות

הקורונה שינתה את החיים שלנו מקצה לקצה, פתאום מצאנו עצמנו יושבים בבית, מפחדים להתקרב לאחרים ועוקבים אחר החדשות לקצת אופטימיות. כל השינויים הללו הביאו לקשיים כלכליים רבים אשר משפיעים בקשר ישיר על היכולת של אנשים להמשיך להחזיר את המשכנתא שלכם באופן תדיר לאור העבודה שהם כבר לא עובדים ומשתכרים כמו פעם.

לצורך כך הוצעה אפשרות לבצע הקפאת קורונה לתשלום המשכנתא – במה מדובר וכיצד מקבלים את האפשרות הזאת? המשיכו לקרוא.

 

רוצים לקבל משכנתא בתנאי אליפות?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

בקשת תשלום משכנתא

על מנת להבין מה היא הקפאת קורונה כדאי שנעשה סקירה כללית על בקשת ותשלום משכנתא. לאחר שלקוח מגיש בקשה למשכנתא נקבע לו הסכם משכנתא אשר מגדיר כמה הבנק נותן לצורך קניית הנכס, אך גם כמה צריך הלווה להחזיר בכל חודש ובאיזו תדירות. מרגע זה ועד סיום התשלום, בכל חודש מחזיר הלווה סכום קבוע (בתוספת ריבית) אשר בסופו של דבר יחזיר את כל ההלוואה.

 

הקפאת קורונה למתקשים להחזיר

כאשר אנשים לוקחים משכנתא, וגם כאשר הבנק מאשר אותה, הם מצפים להמשיך להשתכר בצורה דומה לאופן בו הם משתכרים עכשיו מה שמבטיח את יכולת ההחזרה שלהם. הקורונה הביאה עמה הרבה שינויים שאף אחד לא צפה ועל כן, אנשים רבים מצאו עצמם מתקשים להחזיר את המשכנתא על פי ההסכם בגלל שהם מובטלים, או מועסקים בעבודה אחרת אשר מכניסה להם משמעותית פחות כסף.

 

הקפאת קורונה – הקטנת המשכנתא

אחת ההצעות שנותנים הבנקים מבחינת הקפאת קורונה היא הקטנת המשכנתא. אין כאן כוונה להקטנה של ההלוואה שכבר ניתנה או זאת שעוד צריך להחזיר, אלא להקטין את הסכום שיש לשלם בכל חודש בכמה חודשים הקרובים (לדוגמא במשך כל השנתיים הקרובות). כך בהתאם לכך שהצטמצמה ההכנסה של הלווה, הקפאת קורונה תאפשר גם להחזר החודשי שלו להצטמצם.

 

הקפאת קורונה – דחיית המשכנתא

במקביל להצעה של הבנקים לבצע הקפאת קורונה אשר תקטין את ההחזר שאותו אתם אמורים לשלם, ישנן הצעות גם לדחות לגמרי את התשלומים, כלומר לא לשלם אותם במשך תקופה מסוימת לאור כך שאין ביכולת הלווים לעשות זאת. הקפאת קורונה מסוג זה אינה מבטלת את התשלומים הללו אלא רק דוחה אותם למועד מאוחר יותר שבו סביר כי כבר יחזרו הלווים לעבוד.

 

הקפאת קורונה ודחיית תקופת ההחזרה

באם אכן ביצעתם הקפאת קורונה אשר הקטינה באחוזים את הסכום אותו אתם משלמים, אין זה אומר שהסכום הכולל של ההלוואה שאתם צריכים להחזיר משתנה גם כן, הוא נשאר זהה לחלוטין. הקפאת קורונה לרוב נותנת לכם לבחור מתוך שתי אפשרויות מה לעשות עם תקופת ההחזר שעוד נשארה לכם מעבר לתקופה שבה תתבצע לכם הקפאת קורונה.

 

דחיית תקופת ההחזר

האפשרות הראשונה היא לדחות את תקופת ההחזר בהתאם לכך שביצעתם הקפאת קורונה אשר מקטינה את הסכום שכבר תחזירו לבנק ביחס לתוכנית המקורית. כלומר, באם במשך שנתיים תשלמו סכום נמוך יותר, אך לאחר השנתיים האלו תמשיכו בסכום המקורי, לא תגיעו בתום תקופת ההחזר שנקבעה מראש לסכום אשר עליכם להחזיר.

על כן, יש לכם אפשרות בתום התקופה של הקפאת קורונה לשלם את אותו הסכום אשר נקבע מראש אך לשלם במשך יותר חודשים, כלומר לדחות את תקופת ההחזר.

 

הקפאת קורונה ללא דחיית התקופה

האפשרות השנייה היא לא לדחות את תקופת ההחזר ולהישאר בטווח החודשים והשנים אשר נקבעו מראש. במקרה זה, בתום תקופת ההקפאה שבה הוזל ההחזר החודשי שלכם לבנק, יוגדל ההחזר ביחס למה שנקבע בהתחלה, כך שתשלמו יותר ממה שהתכוונתם, אך תסיימו באותו התאריך בו התכוונתם לסיים.

זאת מאפשר לכם הקפאת קורונה אשר מקלה עליכם כעת, אך אופטימית שתחזור לעבוד ותוכלו להשתכר באופן מספק כדי אפילו לשלם יותר.

 

תנאים לקבלת הקפאת קורונה

סביר להניח כי כולם נפגעו ממגפת הקורונה בדרך כזאת או אחרת והכוונה היא להקל על כולם, אך גם להטבה זאת יש תנאים אשר יש לעמוד בהם על מנת להיות זכאים לקבלת הקפאת קורונה. התנאים עשויים להשתנות אך על פי החלטת בנק ישראל מדובר בכמה תנאים כוללים אשר אי עמידה בהם פוסלת את האפשרות לביצוע הקפאת קורונה.

  • הכנסה כוללת – ההכנסה הכוללת של הבית צריכה להיות נמוכה מ-20,000 שקלים בחודש (נטו).
  • פגיעה בהכנסה – ביחס להכנסה שהייתה טרם הקורונה, צריכה להיראות ירידה של למעלה מ-40 אחוזים.
  • הליך בקשה לדחייה – במקרים מסוימים ישנו צורך שהמבקשים כבר יהיו בהליך של בקשה לדחיית המשכנתא מבלי קשר לביצוע הקפאת קורונה.

 

הקפאת קורונה – ללא שינוי בריבית

חשוב לדעת ולזכור כי הקפאת קורונה אינה מתייחסת לריבית ואותה יש להמשיך ולשלם בכל חודש לבנק בהתאם לסכום אותו נשאר. כלומר, אין פטור מלא מתשלום בכל חודש, אך ישנה הקלה משמעותית.

הקפאת קורונה מתייחסת להקפאה של תשלומי המשכנתא אשר לווה חייב להחזיר בכל חודש לבנק.

התשובה היא לא, גם אם מוקפא ההחזר החודשי, על הלווים להמשיך לשלם את הריבית בכל חודש לבנק למרות שהם קיבלו הקפאת קורונה.

הזמן המקסימלי להקפאת התשלום הוא שנתיים, כלומר 24 חודשים, בהם ההחזר נדחה (למעט הריבית) או לחילופין מוקטן ביחס למה שאמור להיות.

לא בהכרח, יכול להיות כי בתום הקפאת קורונה שתבוצע לכם, תקופת ההחזר תישאר אותו דבר ובהתאם תצטרכו לשלם יותר בכל חודש על מנת להחזיר את ההלוואה בערך שבו נלקחה. לרוב ניתנת לכם זכות הבחירה האם לדחות את תקופת ההחזר או לא.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
שתפו אותנו