מחיר למשתכן

מחיר למשתכן
מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן היא תוכנית כלכלית נדל"נית ששינתה לחלוטין את שוק הנדל"ן בישראל, ונתנה להרבה מאוד משפחות את האפשרות לקנות דירה מקבלן במחיר נוח. התוכנית היא כמובן אינה מושלמת, וכוללת בתוכה אתגרים רבים, שנובעים מעבודה עם קבלן, מקבלת אישורים שלוקחת זמן ומקריטריונים נוקשים שלא תמיד עומדים בקנה אחד עם המציאות.

עם זאת, מדובר בתוכנית שעברה הרבה גלגולים וסייעה להמון משפחות שלא היו יכולות לקנות דירה בכל סיטואציה אחרת.

 

המקור של פרויקט מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן אמנם התחילה לאט יחסית, אי שם בסוף שנות ה-90, אך לאט לאט הגדילה את פעילותה ויש אלפי דירות בישראל שנמכרו בפורמט הזה. על פי השיטה, יזמים וקבלנים אשר רוצים לזכות במכרזים לפיתוח ובנייה באזורים נחשקים, צריכים להציע מחירים תחרותיים עבור המשתכן.

וועדות ממשלתיות מפקחות על הפרויקטים, על מנת שהקבלנים יעמדו בתקנים ובהתחייבויות שלהם כלפי הצרכנים, וזה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע.

רוצים לקבל משכנתא לדירת חלומותיכם?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

התהליך של מחיר למשתכן

התהליך של כניסה להגרלת מחיר למשתכן מתחיל עם תשלום סמלי ורישום באתר. לאחר מכן, אנשים אשר עומדים בכל הקריטריונים הרלוונטיים, מקבלים מידע לגבי הגרלות באזורים שונים ברחבי הארץ, הם יכולים להירשם ואז, לאחר תקופה של מספר שבועות, הם מקבלים הודעה על זכייה בפרויקט מסוים ומילוי טפסים לגבי המשך התהליך.

בשלב הראשון, מקבלים מידע כללי על הפרויקט, על גודלו ועל המיקום בתור הזכייה. ככל שהמקום בתור הוא גבוה יותר, אנשים יקבלו עדיפות על סדר בחירת הדירות, כך שיוכלו לבחור, אם ירצו, פנטהאוזים, דירות גבוהות או דירות גן.

 

הקריטריונים של מחיר למשתכן

הקריטריונים של זכאות לכניסה לפרויקט מחיר למשתכן מחייבים כי לאף אחד מהמבקשים לא הייתה דירה על שמו בעבר. מדובר בקריטריון בעייתי עבור הרבה זוגות צעירים, שההורים שלהם רשמו עליהם דירה בעבר לצרכי הקלות במס. מעבר לכך, בעבר ניתנה עדיפות ליוצאי צבא והייתה העדפה על בסיס מספר ילדים, דבר שהטיב כמובן עם הציבור החרדי, שהוא הצרכן העיקרי של מחיר למשתכן בעשורים הקודמים.

 

מחיר למשתכן נועד לעידוד צריכה וצמיחה

בשנת 2016 התעדכנו הקריטריונים של מחיר למשתכן לפי שתי סדרות של זכאים, וזאת על מנת להגדיל את סיכויי הזכייה של המקדימים להירשם, וזאת אחר שנים של אנשים שדישדשו והבינו את הבעייתיות של הפרויקטים. בשנת 2018 הוחלט שגם רווקים מעל גיל 26 וגרושים מתחת לגיל 35 יוכלו להיכנס למעגל הזכאים, שהיה די מצומצם.

המטרה היא, כמובן, שאנשים יוכלו לקנות דירה במחיר שנמוך ב – 20 ואף 30 אחוזים מדירות זהות באזורים ספציפיים, ולעודד צריכה, תוך כדי הורדת מחירי הדיור באזור.

 

הביקורות על מחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן ספגה ביקורות רבות עם השנים, שנבעו בעיקר לבעיות מול קבלנים. המון קבלנים ניגשו למכרזים, אך לא הצליחו להתחיל בבנייה בזמן סביר, חלק מהדירות היו גדולות באופן חסר פרופורציה למשפחות צעירות ולרווקים ובנוסף, חלק גדול מהזוכים נכנסו לפרויקט כדי להשקיע בדירה ולא לגור בה, ובכך לפספס את כל המטרה.

היתרון הגדול עבור הזוכים הוא האפשרות למכור את הדירה כ – 7 שנים לאחר הזכיה או כ – 5 שנים לאחר קבלת טופס 4, ולעשות זאת ברווח משמעותי מאוד.

 

האתגרים של פרויקט מחיר למשתכן

האתגרים של הזוכים בתוכנית מחיר למשתכן היו גדולים במיוחד. הרבה אנשים ויתרו על הזכות לאחר שגילו כי הבנייה היא בסטנדרטים נמוכים יחסית בחלק מהמקומות, וכן היו אי התאמות במפרטים.

הבעיה הכי גדולה היא שבשכונות מסוימות, התקדמות הבנייה לא התאימה להתפתחות השכונה, ובחלק מהמקרים, נכנסו דיירים לבתים, אך היו צריכים לנסוע רחוק לעבודה או לבית הספר, ונתקעו במקומות ללא גנים ציבוריים או תחבורה ציבורית מספקת. הפערים היו גדולים, אך הם כמובן נסגרים אט אט.

 

על הרלוונטיות של תוכנית מחיר למשתכן

במסגרת התהליך של מחיר למשתכן מגיעים הרוכשים לכנס לקראת תחילת הבנייה, בו הם רואים ומבינים את המפרט ובוחרים את הדירות לפי סדר הזכייה בהגרלה. מדובר באירוע מרגש מאוד עבור הרבה אנשים, שלא היו יכולים לזכות בדירה ללא הפרויקט הזה, שסייע רבות לשוק הנדל"ן בישראל.

אין לדעת איך היה נראה השוק כיום ללא הפרויקט, וגם כאשר הוא עבר רמונט דרסטי על ידי השר יעקב ליצמן, הוא עדיין נשאר משמעותי ורלוונטי עבור המון אנשים.

 

מהו מקומו של הקבלן בפרויקטי מחיר למשתכן?

הפרויקטים של מחיר למשתכן הם לא תמיד מושלמים, וגורמים גם לכאוס בשוק, שכן הם הופכים אותו ללא צפוי. אי הבהירות הזו גורמת להרבה מאוד משקיעים, יזמים וקבלנים לברוח לפרויקטים אחרים, ובראשותם פרויקטים של פינוי בינוי או תמ"א 38, שיכולים להיות הרבה יותר רווחיים עבורם.

מחירי הדירות בישראל ממשיכים לעלות בצורה עקבית בשנים האחרונות, ולכן, התוכנית לא נעלמת בצורה מוחלטת, אך אנשים כיום הם יותר ביקורתיים, הם מכירים את האתגרים ויודעים ממה צריך להיזהר כאשר מחליטים ללכת על זה.

 

העליות והמורדות של מחיר למשתכן

בשיאו של פרויקט מחיר למשתכן נרשמו כשלושה זכאים על כל דירה מוצעת, במה שהשאיר הרבה מאוד אנשים מתוסכלים. אותם אנשים היו צריכים לפנות לאפיקים אחרים ולשלם עוד כמה מאות אלפי שקלים על דירה אחרת. הפרויקט ידע הרבה עליות ומורדות, גם בזכות משה כחלון ויאיר לפיד, ואפילו בגלל אריאל אטיאס.

היו עליו ביקורות רבות, לבטח הנושא של העדפת הציבור החרדי והסיוע של גורמים חרדיים אמידים שעזרו להפוך שכונות שלמות לחרדיות. עם זאת, הוא עשה פלאים עבור הרבה אנשים, שהצליחו להגיע למצב של רכישת נכס נדל"ן למגורים, גם ללא תשתית של הון עצמי משמעותי במיוחד.

 

פרויקט נרחב ובעל משמעויות

תמונת המצב של פרויקט מחיר למשתכן היא שיש כיום עדיין מספר רב של פרויקטים שעדיין מחכים לאישורים על מנת להתחיל לבנות ולאכלס. חלק מהפרויקטים מחכים לתהליכים חיצוניים, כמו פינוי בסיס צריפין, וחלק מהפרויקטים כבר החלו בתהליך הבנייה. פרויקט כה נרחב ובעל משמעויות רבות כולל בתוכו אתגרים רבים, וצפוי כי יביא איתו לא מעט בעיות מבחינת המעטפת שלו.

 

ההשפעה על שוק המשכנתאות

שוק אחד שהושפע רבות בגלל פרויקט מחיר למשתכן הוא שוק המשכנתאות. בזכות מחיר למשתכן, המון אנשים צריכים לקחת משכנתאות על מנת לממן את הנכסים הללו, וזה משהו שבהחלט תרם, בעיקר לבנקים. בנוסף, יש השפעה על הילודה, על שוק השכרות הנדל"ן ועוד. המשמעויות הן רבות, וגם כיום, עדיין מרגישים את ההשפעות הכלכליות, לבטח אנשים שקונים נכסים, למגורים או להשקעה.

 

הצלחת פרויקט מחיר למשתכן

פרויקט מחיר למשתכן נהגה למען משפחות צעירות רבות, ולאור המחירים הגואים של נכסי הנדל"ן בישראל. המחירים, בחלק מהמקומות, הגיעו למימדים דמיוניים ביחס לקהל היעד של השכונות ולכן, הפרויקט נועד להטיב גם עם הציבור, גם עם המדינה וגם עם הקבלנים. פרויקט בסדר גודל כזה לא יכול לעבור ללא תקלות, ואכן הן קרו, אך בסופו של דבר, הוא עזר להמון משפחות להשיג את האפשרות לקנות דירה בישראל.

תוכנית מחיר למשתכן היא תוכנית כלכלית נדל"נית ששינתה לחלוטין את שוק הנדל"ן בישראל, ונתנה להרבה מאוד משפחות את האפשרות לקנות דירה מקבלן במחיר נוח.

התהליך של כניסה להגרלת מחיר למשתכן מתחיל עם תשלום סמלי ורישום באתר. לאחר מכן, אנשים אשר עומדים בכל הקריטריונים הרלוונטיים, מקבלים מידע לגבי הגרלות באזורים שונים ברחבי הארץ, הם יכולים להירשם ואז, לאחר תקופה של מספר שבועות, הם מקבלים הודעה על זכייה בפרויקט מסוים ומילוי טפסים לגבי המשך התהליך.

האתגרים של הזוכים בתוכנית מחיר למשתכן היו גדולים במיוחד. הרבה אנשים ויתרו על הזכות לאחר שגילו כי הבנייה היא בסטנדרטים נמוכים יחסית בחלק מהמקומות, וכן היו אי התאמות במפרטים.

בזכות מחיר למשתכן, המון אנשים צריכים לקחת משכנתאות על מנת לממן את הנכסים הללו, וזה משהו שבהחלט תרם, בעיקר לבנקים.

הוצאת תעודת זכאות מחיר למשתכן

מחיר למשתכן הינה תוכנית המוצעת על ידי המדינה המסייעת לאוכלוסיות מסוימות לרכוש דירה ראשונה. התוכנית כוללת מספר הטבות כמו למשל מענק מסובסד ע"י המדינה, הוזלה

קרא עוד »

מי זכאי בתוכנית מחיר למשתכן

התוכנית מחיר למשתכן כוללת בתוכה כמה הטבות והנחות, כמו מענק לרכישת הדירה, מסלולי משכנתא מיוחדים ועוד. מטרת תוכנית זו היא להקל על אנשים הרוצים לרכוש

קרא עוד »