מילון משכנתא

תוכן עניינים
מילון משכנתא
מילון משכנתא

לקיחת משכנתא טומנת בחובה עולם שלם של מושגים אותם כדאי להכיר. לכן, אספנו לכם מספר מושגים מרכזיים בהם סביר להניח שתתקלו כאשר תרצו לקחת משכנתא ויוכלו לעשות לכם קצת סדר.

 

רוצים לקבל משכנתא כמו שתכננתם?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

אישור עקרוני

באפשרות הבנק למשכנתאות לתת את האישור העקרוני למשכנתא. מטרתו לבטא את הסכמת הבנק בהענקת המשכנתא למבקש ולהראות כי המבקש זכאי על פי תנאיו של הבנק לקבל משכנתא עוד קודם לתחילת חיפוש הנכס. האישור יהיה בתוקף בהתאם למועד אותו נקב הבנק.

 

אחוז המימון

אחוז המימון מתייחס לחלק של המשכנתא מתוך סך המחיר של הנכס בגינו מבוקשת המשכנתא. על מנת להגיע לאחוז המימון, החישוב יתבצע באמצעות חלוקת סכום המשכנתא במחירו של רכישת הנכס.

 

בטוחה בהתאם לחוק המכר

על מנת להגן על רוכשי הדירות, חוק המכר דורש מקבלן הבנייה המעוניין למכור דירות בשטח בו הוא בונה להעמיד בטוחה לטובת רוכשים פוטנציאליים. הבטוחה יכולה להיות בצורה של הערת אזהרה בטאבו לטובת המוכר, ערבות בנקאית, רישום שיעבוד ועוד.

 

ביטוח חיים ומבנה

כל אדם המבקש לקבל הלוואת משכנתא יידרש על ידי הבנק המלווה לבטח את עצמו בביטוח חיים. ביטוח זה מבטיח כי במידה ויקרה אירוע בלתי צפוי בחיי הלווה, הבנק יהיה מבוטח. בנוסף, על הלווה לעשות גם ביטוח מבנה, כך שאם יקרה משהו לנכס, גם במקרה זה הבנק יהיה מבוטח.

 

גרירת משכנתא

גרירת משכנתא הינה פעולה בה מעבירים את המשכנתא מנכס אחד לנכס אחר. פעולה זו תתבצע כאשר ימכרו נכס קיים וירצו לרכוש חדש, אולם מעוניינים בהשארת תנאי המשכנתא כפי שהיו על הנכס הקודם.

 

דרגה שווה

דרגה שווה, הנקראת גם פרי- פסו, מתארת מצב בו ישנו נכס המשועבד ליותר מבנק אחד, כאשר המעורבות בין הבנקים במתן ההלוואה היא שווה.

 

דרגה שנייה

משכנתא מדרגה שניה היא משכנתא אשר מתווספת אל המשכנתא הקיימת ודרגתה תהיה פחותה משל הראשונה. אם יממשו את הנכס, קודם כל בעל המשכנתא הראשונה יקבל את כספו ורק לאחר מכן יקבל בעל המשכנתא השנייה.

 

הלוואות בלון (בוליט)

לוח סילוקין בהלוואה במסגרתה תשולם רק הריבית לאורך כל תקופת המשכנתא, כאשר בסופה הלווה ישלם את כל הקרן בתשלום אחד.

 

הלוואה צמודה למדד בריבית קבועה

הלוואה זו ניתנת כאשר היא צמודה למדד המחירים לצרכן.

 

הלוואת גרייס

במהלך תקופה הלוואה זו הלווה ישלם רק את הריבית על הקרן. לאחר שתסתיים תקופת הגרייס התשלומים יחזרו לכלול את הריבית והקרן כפי שהתחייב הלווה בתכנית המקורית.

 

הערת אזהרה

הערת אזהרה משמעותה כי ירשם במשרדי רשם המקרקעין בפרטים אודות הנכס כי ישנה התחייבות לעשות עסקה במקרקעין. מטרתה של ההערה היא לעדכן כי קיימת התחייבות ולמנוע מבעל הנכס לבצע מכירה ללא אישורו של מקבל ההתחייבות.

 

הצמדה למדד

הצמדתה של ערך ההלוואה לערכו של מדד המחירים לצרכן. כאשר אדם לוקח משכנתא, נקבע המדד הבסיסי כאשר בהמשך לעומתו תימדד עליה או ירידה של המדד. ישנן הלוואות הצמודות למדד וכאלה שלא.

 

כתב התחייבות

בעת שהבנק מעניק משכנתא ללווה, כדי לבטח את עצמו, הוא ידרוש מהמוכר לחתום על התחייבות לרישום משכנתא. באמצעות התחייבות זו הבנק יוכל לכתוב הערת אזהרה לטובתו כך שהקונה לא יוכל לרשום את הנכס ללא ציון ההתחייבות לבנק.

 

מענק מותנה

הלוואה ממשרד השיכון המוענקת למי שעומד בקריטריונים מסוימים. לאחר מספר שנים שהוגדרו בהסכם ההלוואה המקורי, המענק יהפוך למענה מוחלט.

 

נכס קיים

נכס שקיים ורשום בבעלותו של מבקש ההלוואה. יש אפשרות לקחת משכנתא כנגד נכס הקיים באמצעות שעבודו לבנק. במקרים רבים נהוג לקחת משכנתא לביצוע פעולות כמו שיפוץ הנכס.

 

עמלת היוון

זהו קנס אותו ישלם אדם הרוצה לפרוע את ההלוואה מוקדם מהתאריך בו נקבע בהסכם. עמלה זו מטרתה לפצות את הבנק על הריביות אותם היה אמור להרוויח לו היה מקבל את ההחזרים כפי שנקבעו במקור.

 

עמלה תפעולית

זוהי עמלה חד פעמית אשר תשולם לבנק על חישוב סכום פירעון מוקדם להלוואה.

 

פסק זמן מהחזרי המשכנתא

לאחר אישורו של הבנק המלווה, ישנה אפשרות ללווה לקחת הפסקה זמנית בה הוא לא ישלם את החזרי המשכנתא שלו. על פי תנאי ההלוואה תשלומים אלו לא יבוטלו אלא ידחו וכמובן שתקופת ההחזר תגדל בהתאם.

 

קרן המשכנתא

להלוואת המשכנתא יש שני חלקים – החלק הראשון הוא קרן המשכנתא, זה הסכום אותו הבנק יעניק ללווה להשלמת הסכום לרכישת הדירה. החלק השני הוא הריבית שתשולם על הקרן לאורך השנים.

 

ריבית על המשכנתא

הריבית על המשכנתא תשולם במהלך כל חיי ההלוואה כאשר גובהה של הריבית יכול להשתנות או להישאר קבוע, כל זאת בהתאמה למדדים שונים.

 

שפיצר

שפיצר הוא לוח סילוקין אשר בו הלווה יחזיר חלק משמעותי מהריבית כבר בתחילת תקופת ההחזר לעומת חלק קטן מהקרן. ככל שהזמן יעבור יגדל חלקה של הקרן בהחזר לעומת חלקה של הריבית.

לא, האישור מהווה אסמכתא לכך כי המבקש זכאי לקבל משכנתא, אולם במידה ולאחר מציאת הדירה צצו בעיות, באפשרות הבנק לא לאשר את המשכנתא למרות האישור.

ההוצאות על העמדת הבטוחה נועדו להגן על הרוכש והם יחולו על הקבלן.

היתרון של לוח סילוקין מסוג הלוואת בוליט (בלון) היא שהוא מאפשר החזר חודשי נמוך, כאשר רק בסוף יש להחזיר את כלל סכום הקרן.

מדד המחירים לצרכן מפורסם בכל חודש ביום ה- 15 ונמדד על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
מחשבוני משכנתא

לקיחת משכנתא יכולה לטמון בחובה חוסר וודאות ובלבול בעקבות המסלולים השונים, סכומי ההחזר והריביות השונות המצטברות לאורך השנים. על מנת

קרא עוד »
שתפו אותנו