מיסים

מיסים
מיסים

שוק הנדל"ן במדינת ישראל הוא מורכב מאוד, וכאשר מכניסים אל תוך הקלחת את נושא יוקר המחייה, הירושות, ההבדלים בין המרכז לפריפריה, היזמים והאנשים הפשוטים הרוצים לשים קורת גג מעל ראשם, מקבלים נושא חם ומעניין. בכל עסקת נדל"ן יש את נושא המיסים, המשתנים מעסקה לעסקה, בהתאם לטבע שלה.

מיסים על עסקאות נדל"ן הם נושא שכל משקיע נדל"ן יודע לשים אליו לב, וכאשר פועלים נכון, אפשר לחסוך כסף, או לכל הפחות לא להפסיד.

 

על המורכבות של מיסים בעסקאות נדל"ן

ההתייחסות לנושא של מיסים בתוך עסקאות נדל"ן צריך להתחיל עוד בחיפוש אחר הנכס הנכון. אנשים מחפשים מקומות איכותיים לגור בהם, או כאלו שקרובים למשפחות שלהם. אצל יזמים הסיפור הוא שונה, שכן הם מחפשים את ה"מציאות" ואת העסקאות הטובות, כדי להשביח את הנכס, לחכות שהסביבה שלו תשתדרג, ואז לדעת מתי למכור ולמי ברגע הנכון.

לאחר מכן, אחרי שנמצא הנכס הנכון, יש להתחיל לחשוב על נושא המיסוי, ואיך אפשר למקסם אותו לטובתכם בצורה הנכונה והטובה ביותר.

 

רוצים לקבל משכנתא כמו שתמיד חלמתם?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

מיסים גבוהים ביחס לעולם

חשוב לדעת כי העלות של מיסים על עסקאות נדל"ן בישראל הוא מהגבוהים ביותר בעולם. יוקר המחייה משפיע, באופן טבעי, גם על נושא הנדל"ן, ולכן, בישראל החוקים הם נוקשים יותר גם לגבי הגדרות הנדל"ן וגם לגבי עלויות המיסוי. ישנם אפילו אנשים שמנסים להקטין את המיסוי בכל מיני דרכים יצירתיות, כמו עסקאות פיקטיביות והגדרות מוטעות של נכסים.

חשוב להבדיל בין תכנון מס נכון ויצירתי לבין ניסיון לבצע מניפולציה לא חוקית על החוק.

 

מיסים משתנים מעסקה לעסקה

מיסים בעסקאות נדל"ן משתנים כמובן מעסקה לעסקה, אך הבסיס הוא די זהה – ככל שמשקיעים יותר, נאלצים לשלם יותר מיסים, וזאת עם או בלי קשר לאופי העסקה. החקיקה של מיסוי נדל"ן היא שונה מחוקי מיסים אחרים ויש לקחת בחשבון את הנושאים של תשלום מע"מ, מס רכישה, מס על שכר דירה וכמובן מס שבח. לאופי הנכס יש משמעות רבה, ובתוך כך, גם כמות הנכסים הנוספים שיש לאדם, בעבר ובהווה.

 

לדעת לעבוד בצורה נכונה בכל הנוגע למיסים

הנושא של מיסים הוא קריטי עבור אנשים ששוקלים לקנות נכסים, ולבטח כאלו שמחזיקים בכמה נכסים, לשימושים שונים. מרבית המשקיעים גרים בחלק מהנכסים, משכירים אחרים לאנשים פרטיים או לעסקים, ואפילו קונים על מנת להרוס ולשדרג כדי למכור ברווח. נושא המיסוי יכול להיות קריטי בכל הנוגע להחלטה באם לקנות נכס או לא, וכמובן שניתן לבצע כמה פעולות שינסו להוריד את המיסוי הגבוה, במסגרת החוק.

 

פרמטרים גמישים הנוגעים למיסים בעסקאות מקרקעין

מיסים על עסקאות נדל"ן הם לאו דווקא אחידים או בעלי דפוס קבוע, אלא הם נעים תחת סט של פרמטרים שהם מאוד גמישים וניתנים לתזוזה. לכן, נוצרו תקדימים של תשלום מיסים גבוהים על עסקה אחת, ותשלום מינימלי על עסקה דומה במיקום קרוב. לכן, חשוב לדעת שמדובר כאן בנושא שאפשר לשחק איתו ולעיתים, יש גם להתייעץ עם מומחי מס על מנת להגיע לפתרון הטוב ביותר, ולשלם את המס המינימלי המותר בחוק.

 

האם המיסים על דירה ראשונה הם נמוכים יותר?

רוכשי הנדל"ן מתחלקים לשלושה סוגים, כאשר בראש ובראשונה אפשר למצוא את רוכשי הנדל"ן למגורים. ישראל בפריחה נדל"נית ויש המון פרויקטים חדשים בכל הארץ, וכך גם יש המון משפחות צעירות שמנסות למצוא את הנכס האידיאלים עבורם. אם אותם רוכשים פרטיים לא מחזיקים בנכסים נוספים, סביר להניח שלא ישלמו מיסים בכלל, או ישלמו חלק מינורי מאוד.

מרבית המשפחות הצעירות בישראל לא מחזיקות בכמה נכסים במקביל, כך שזה לא מהווה בעיה.

 

מיסים שמשקיעים ויזמים נדרשים לשלם בעסקאות נדל"ן

הסוג השני של רוכשי הנדל"ן בישראל הוא המשקיעים והיזמים. מדובר באנשים שקונים כמה נכסים, לשימושים שונים, והם אלו שכן יצטרכו לשלם מיסים כמו מס שבח ומס רכישה, ולעיתים אף מס על שכר דירה. עם זאת, בנושא שכר הדירה, יש מדרגות שונות ולעיתים, יכולים אותם יזמים להשיג פטורים משמעותיים שיגדילו להם את הרווחים באופן משמעותי.

יזמים הם אלו שנמצאים בתפר שבין תשלום מלא למינימום תשלומים, והם אלו שצריכים לדעת להתמודד עם הנושא בצורה הטובה ביותר. אפשר ללמוד את הנושא או לקחת אנשי מקצוע שיטפלו בכך, שכן גם אם ישולמו להם סכומים גבוהים, הם עדיין יחזירו את ההשקעה בסופו של תהליך.

 

מיסים המוטלים על עסקים גדולים

הסוג השלילי של רוכשי נדל"ן בישראל הם החברות והעסקים הרשמיים. מבחינת תשלום מיסים הם אלו שישלמו את המס המקסימלי על כל רכישות הנדל"ן שלהם, וזה כולל אפילו תשלום מע"מ, במקרה של רכישת קרקע לעסקים. נושא המיסים על עסקאות נדל"ן הוא לא כזה שנתון לפרשנות ברוב המקרים עבור עסקים, שצריכים לדעת להתמודד עם ענייני המיסוי בעניינים אחרים, ולאו דווקא לראות מה ניתן לעשות בנושא הנדל"ן שלהם.

 

אילו סוגי מיסים נגבים בתחום הנדל"ן?

יש כמה סוגי מיסים בנושא נדל"ן, כמו מס רכישה, שכמו כן הוא – מס רכישה על קניית הנכס. ישנן מדרגות שונות בנוגע לתשלום של מס רכישה, והוא מופרד בין רוכשים פרטיים לבין רוכשים עסקיים וכן לכמות הנכסים. מס על שכר דירה הוא מעניין מאוד, כי הוא נוגע למשכירים שגובים יותר מ-5,010 שקלים בחודש.

כך שנכסים רבים שנמצאים בקבוצת השווי הזו, יכולים לשקול להוריד כמה עשרות או מאות שקלים, כדי להיכנס מתחת לתקרת המס. במקרה של מספר דירות, יש כמה מסלולים שאפשר לבחור, כמו מס שולי על הרווח בהתאם להכנסה או מס בגובה 10 אחוזים מהשקל הראשון. גם כאן, ייעוץ נכון ותכנון קדימה יעשו שירות גדול מאוד.

 

עסקאות אידיאליות בהיבטי מיסים בתחום הנדל"ן

יש הרבה אלמנטים שיוצרים מורכבות בעסקאות נדל"ן מבחינת מיסים והם כוללים דירות בירושה, דירות לעולים חדשים, אוכלוסיה נכה, דירה המשמשת כעסק ועוד. לכן, יש חשיבות עצומה להתמודדות עם נושא המיסוי בצורה הנכונה והטובה ביותר, מכיוון שזה נושא שכל אחד יכול לנצל לטובתו. יש לבדוק את הפרמטרים, לשאול את השאלות הנכונות ולראות איך אפשר לבצע מניפולציות שונות במסגרת החוק כדי להגיע לעסקה אופטימלית.

מיסי נדל"ן הם מיסים המוטלים על עסקאות מקרקעין, מבנים או קרקעות.

מיסי המקרקרעין שגובה מדינת ישראל בעסקאות נדל"ן כוללים מס שבח, מס רכישה, היטל השבחה ומס ערך מוסף (מע"מ).

מס שבח הוא מס שמחושב על פי הרווח שנעשה מהעסקה, וגם אותו צריכים לשלם בתום העסקה. כך למשל, אם אדם קנה נכס במיליון שקלים ומכר אותו במיליון וחצי שקלים, הוא יצטרך לשלם אחוז מסוים של מיסים למדינה, וזאת בניכוי עלויות ההשבחה שעשה בנכס עם השנים.

במדינת ישראל מכירת וקניית דירות כרוכה בתשלום מיסים אשר מהווים למעלה מ – 40 אחוזים ממחיר הנכס.

העלאת מס רכישה

מס רכישה מתוסכלים או מבינים, כולנו משלמים מסים לרשות המיסים על כול מיני דברים שאנחנו קונים או מרוויחים, החל ממס הכנסה המוכר בדרך מע"מ ועד

קרא עוד »
האם משכנתא מוכרת במס?

בעלי עסקים רבים בישראל תוהים האם משכנתא מוכרת במס הכנסה. אחרי הכל, מדובר על הלוואה בסכומי כסף גבוהים שנושאת ריביות כבדות במיוחד לאורך שנים רבות.

קרא עוד »
מיסוי מקרקעין ומשכנתא

כל פעולה כלכלית במדינה ישראל מגיעה עם השלכות של מיסוי, וזה כולל גם את תחום הנדל"ן. גם כאשר אנשים רוצים לקנות דירה, הם מגלים כי

קרא עוד »
היטל השבחה

מס היטל השבחה הינו מס אותו בעל מקרקעין נדרש לשלם בגין השתבחות נכס בו הוא מחזיק. במאמר זה נבין, מהו מקור המס, מהי ההשתבחות האמורה,

קרא עוד »
החזרי מס למשכנתא

כל רוכש דירה בישראל מכיר את ההליך הארוך אותו עליו לעבור עד לקבלת הדירה, החל מקבלת המשכנתא על הדירה וכלה בתשלומי ההחזר השנתיים. לכן, חשוב

קרא עוד »