מסלולי משכנתא

בחירה בין מסלולי משכנתא היא החלטה חשובה ומורכבת. בחירת מסלול משכנתא מתאים למצבכם דורש הכרת המסלולים והבנה כיצד כל אחד מהם משפיע על ההחזר החודשי של המשכנתא. תמהיל משכנתא בנוי ממסלולי משכנתא שונים, ישנן אפשרויות רבות לבחירת המסלולים, כל אחת מהן תציע תעריפים ותנאים שונים. המסלול הטוב ביותר עבורכם הוא ייחודי למצבכם האישי, כאשר ישנם שיקולים רבים העוסקים בבחירת מסלול המשכנתא הנכון עבורכם ולכן חשוב להבין את כולם לפני קבלת החלטה סופית. קטגוריה זו עוסקת בהסברת מסלולי המשכנתא וההבדלים ביניהם.

מה ההבדלים בין מסלולי המשכנתא המרכיבים את התמהיל?

בקטגוריה זו נבהיר את ההבדלים בין המסלולים השונים, נסביר מה המשמעות של כל מסלול ומהם המאפיינים המרכזיים שלו. לפיהם תוכלו לקבל מידע חשוב על תמהיל המשכנתא המתאים לכם ולהחליט איזה מסלול נכון יותר עבורכם.

מה ההבדל בין מסלול משכנתא בריבית קבועה למשכנתא בריבית משתנה?

לפני שנסביר מה ההבדל בין מסלול משכנתא בריבית קבועה למשכנתא בריבית משתנה, נסביר מהי ריבית משכנתא. ריבית זהו מחיר הכסף, אדם שוכר כסף מהבנק ועל זה הוא משלם כסף, בדיוק כפי שמשכירים דירה ומשלמים שכירות. במסלול משכנתא בריבית קבועה, המחיר שקבענו ביום הראשון ימשיך להיות המחיר עד היום שבו תיגמר המשכנתא. במסלול זה, הריבית תישאר ללא שינוי.

כאשר מדובר על מסלול משכנתא בריבית משתנה, אחת לתקופה מוגדרת מראש, הבנק משנה את מחיר הריבית, או בהקבלה לדוגמה שלנו, השוכר משנה את מחיר השכירות. שינוי הריבית הנפוץ הוא, שינוי כל 5 שנים.

לאיזה מחיר הבנק ישנה את הריבית? לא ניתן לדעת בוודאות, אבל ניתן לומר שזהו המחיר שיהיה נהוג בבנק באותו זמן, בנקודת השינוי, לגבי אותו מסלול.

מה ההבדל בין מסלול ריבית משתנה צמודה למשכנתא בריבית משתנה לא צמודה?

ההבדל בין מסלול ריבית משתנה צמודה למשכנתא בריבית משתנה לא צמודה מתבטא בדרך כלל בעלייה של מדד המחירים לצרכן (אבל לא רק). מסלול ריבית משתנה צמודה למדד תשתנה לפי המדד, ואילו ריבית משתנה לא צמודה, לא תושפע מהשינוי במדד המחירים לצרכן. מסלול ריבית משתנה, מתייחס לשינוי שהבנק עושה בגובה הריבית, יש ריבית שנקבעה מראש עם הבנק וזו תהיה קבועה עד לנקודת השינוי בריבית, ללא קשר למדד. תוכלו לקרוא כאן על ההבדל בין מסלול ריבית משתנה צמודה למשכנתא בריבית משתנה לא צמודה.

מה ההבדל בין מסלול פריים למסלול צמוד מט”ח?

מסלול פריים משתנה אחת לתקופה בהתאם להחלטת בנק ישראל ומסלול צמוד מט”ח צמוד לשינויים במטבע חוץ. השינויים במט”ח הם בהתאם לשינויים גיאופוליטיים וכלכליים במדינות העולם, עקב כך המטבע הזר משנה את ערכו.

פריים – החלטה של בנק ישראל שמפרסם אחת לחודש מה יהיה גובה הריבית במשק הישראלי. נכון להיום, 12/21 הריבית היא 0.1% והפריים זה שהבנקים מוסיפים לזה עוד 1.5%, סך הכל 1.6%. אם בחודש הבא בנק ישראל יחליט שהריבית תעלה ל- 0.2% אז הפריים יהיה 1.7%.

היתרון של פריים שהוא לא צמוד, הוא עוקב אחר השינויים בבנק ישראל, אבל הוא לא צמוד למשהו. יחד עם זאת, הוא הרבה יותר תנודתי. בבת אחת משלמים הרבה יותר בתשלום החודשי. התנודתיות של הפריים בתשלום החודשי יכולה להיות גבוהה יותר ממשכנתא שצמודה למדד למשל.

מסלולי משכנתא – סיכום

לפני שבוחרים את מסלולי המשכנתא, כדאי להכיר את העיקריים שבהם ואז להחליט אילו מסלולים מתאימים להרכיב את תמהיל המשכנתא. כאשר בוחרים מסלול משכנתא בריבית קבועה, יודעים שהתשלומים החודשיים לא ישתנו במשך התקופה הראשונה. עם זאת, במשכנתא בריבית משתנה, לוקחים סיכון פיננסי מכיוון שהתשלומים החודשיים ישתנו בהתאם לשינויים בשיעורי הריבית. כך או כך, כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות מוסמך ומנוסה בעל ניסיון שטח בייעוץ משכנתאות ולגלות יחד איתו איזה מסלול משכנתא מתאים יותר עבורכם. אצלנו במשכנתא טיל ישנם יועצי משכנתאות מומחים לבחירת מסלולים מותאמים במיוחד עבורכם ועבור מצבכם האישי והכלכלי.

לפגישת ייעוץ בנושא בחירת מסלול משכנתא, חייגו עכשיו למספר המופיע בראש העמוד.

מסלולי משכנתא
מסלולי משכנתא