משכנתא לעסק

תוכן עניינים
משכנתא לעסק
משכנתא לעסק

הדעה הרווחת באוכלוסייה הכללית היא שמשכנתא נועדה אך ורק לצורך רכישת נכס נדל"ן למגורים. אך, בשנים האחרונות לתוך שוק המשכנתאות נכנסה קטגוריה חדשה ששווה להכיר, משכנתא לרכישת נכס לעסק. מה ההבדל בין משכנתא לעסק למשכנתא פרטית וגם למי זה משתלם במיוחד?

 

מהי משכנתא לעסק?

משכנתא לעסק הינה הלוואה המאפשרת רכישה של נכס המיועד לפעילות עסקית של אדם או חברה. הנכס יכול לכלול משרדים, מעבדות ואף מפעלים. ההלוואה ניתנת בכפוף למשכון של הנכס עד לסיום תשלום המשכנתא, בדיוק כפי שמתרחש בעת רכישת נכס למגורים.

 

רוצים לקבל משכנתא בפריסה מעולה?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

ההבדלים העיקריים בין משכנתא לעסק למשכנתא פרטית

ישנם שני הבדלים עיקריים בין משכנתא לעסק לבין משכנתא פרטית. ההבדל הראשון מגיע מאופי הנכס והעלייה העתידית במחיר שלו. ההבדל השני קשור ביציבות הכלכלית של הרוכש.

נתחיל מעניין הרווח והשינוי במחיר הנכס. שוק הנדל"ן בישראל נחשב לשוק יציב יחסית שבעשורים האחרונים נמצא בעלייה מתמדת. אך, הנדל"ן המסחרי אינו נמצא בעלייה חדה כמו זה של הנדל"ן הפרטי. לכן, עליית המחירים בשוק היא קטנה יותר ועל כן גם התשואה העתידית האפשרית מרכישת הנכס.

החלק השני, מדבר על הגורם שמאחורי רכישת הנכס. בדרך כלל ברכישת נכס למגורים, הרוכשים הינם תא משפחתי, בעל הכנסה קבועה, גם אם אחד הלווים יאבד את העבודה שלו (ואפילו את העסק האישי שלו), הוא יכול לחזור לשוק העבודה דיי בקלות. לעומת זאת, ברכישת נכס לעסק הלווה בדרך כלל הינו העסק עצמו. ומדובר על ישות כלכלית הרבה פחות יציבה, שעשויה להיסגר או להפסיד את הכנסותיה.

נוסף לכל אלו חשוב לזכור שהיות ונכס מסחרי עולה פחות מנכס למגורים גם סכומי הלוואה יהיו בדרך כלל נמוכים בהרבה במקרה של משכנתא לעסק.

 

למי כדאי לקחת משכנתא לעסק?

ישנן שתי קבוצות עיקריות אשר לוקחות משכנתא לעסק. הראשונה הינה משקיעים אשר רוצים להשכיר את הנכס ולהרוויח הכנסה פסיבית. הקבוצה השנייה והרחבה יותר הינה עסקים אשר רוצים לרכוש לעצמם את המשרדים או המפעל שבו הם יעבדו. המטרות העיקריות של רכישת הנכס הינה יציבות וחסכון לאורך זמן.

רכישת נכס לעסק משתלמת במיוחד לעסקים אשר צריכים לבצע שינויים מיוחדים במבנה עצמו. למשל חברות כימיות או ביולוגיות אשר צריכות להקים מעבדות מיוחדות וספציפיות. כמו גם מפעלים שונים אשר צריכים לתכנן באופן מדוקדק את סוגי המבנים בהם הם מקימים את המפעל.

השכרת הנכס מאפשרת יציבות וידיעה ברורה שהחברה לא תידרש לעבור למבנה או אזור אחר במהלך השנים הבאות. מדובר גם בחיסכון כסף וגם יציבות אל מול העובדים שחלקם בוחרים את העבודה שלכם על בסיס המיקום הגיאוגרפי שלה.

 

תעשו את ההשוואה הנכונה

כשמסתכלים על הריביות הניתנות על ידי הבנק ומשווים אותן לאלו שמתקבלות במשכנתא רגילה, ניתן לראות שמדובר על ריביות גבוהות יותר וכביכול, לקיחת משכנתא לעסק היא פחות משתלמת מלקיחת משכנתא לנכס מגורים.

חשוב להבין שהסיבה לכך מגיעה מהצורך של הבנק לשמור על עצמו והעובדה שעסק נחשב ללווה בסיכון רב יותר מזה של אדם פרטי.

אך מה שחשוב לזכור שאין טעם בהשוואה בין משכנתא לעסק לבין משכנתא פרטית. כדי להבין האם המשכנתא משתלמת יש להשוות אותה להלוואות עסקיות אחרות שאתם תוכלו לקבל לצורך רכישת הנכס. ובאופן כמעט גורף משכנתא לצורך רכישת הנכס תהיה זולה ומשתלמת הרבה יותר.

 

למה משכנתא לעסק משתלמת יותר מהלוואה עסקית אחרת?

בדרך כלל משכנתא לעסק תיפרס על מספר רב יותר של שנים מזה של הלוואה עסקית. הממוצע מדבר על כ-8 עד 10 שנים וישנם מסלולים ובנקים שאף יאשרו משכנתא לתקופה ארוכה בהרבה של עד 20 שנה (הכל תלוי במקרה הפרטני). כמו כן, הריביות נחשבות טובות יותר כשמדובר על משכנתא לעסק לעומת הלוואה עסקית.

 

מסלולי המשכנתא

מסלולי המשכנתא העקרוניים הקיימים במשכנתא לעסק זהים לחלוטין לאלו של משכנתא רגילה. המוכרים והשכיחים ביותר הינם מסלולים בריבית קבועה, מסלולים בריבית משתנה ומסלולים הצמודים למדד המחירים לצרכן או למט"ח.

כמו במשכנתא רגילה, כך גם במקרה זה, מומלץ לשלב בין מסלולים שונים וזאת בשביל להוריד את הסיכונים בלקיחת ההלוואה.

 

משכנתא אל מול נכס קיים

אפשרות נוספת שקיימת בכל תחום המשכנתאות הינה לקיחת משכנתא לעסק על חשבון נכס שנמצא בבעלותכם. בפועל אתם ממשכנים נכס קיים ובתמורה לכך מקבלים הלוואה בתנאים נוחים. בדרך כלל עסקים בוחרים להגדיל את המשכנתא או לקחת משכנתא חדשה על נכס קיים בשביל להרחיב את העסק או בשביל לבצע עסקה הדורשת סכום כסף התחלתי גדול ונזיל.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
שתפו אותנו