משכנתא לרווקים – גורמים המשפיעים על גובה המשכנתא

תוכן עניינים
משכנתא לרווקים
משכנתא לרווקים

מדינת ישראל נקטה בעבר ונוקטת גם כיום באמצעים שונים במטרה לאפשר גם לרווקים לממש את זכותם לדירת מגורים משלהם. כשמדובר ברכישה של דירה ראשונה, מדינת ישראל מעניקה סיוע לזכאים שיכול להגיע לסכומים נכבדים. זאת, בריבית שהיא אטרקטיבית מאוד ביחס לריבית הנהוגה על משכנתאות.

עם זאת, יש גם גורמים מנוגדים שעלולים להשפיע לרעה על היכולת של רווקים לרכוש דירה. מהו גובה המשכנתא המרבי לרווקים? באילו דרכים מסייעת מדינת ישראל, באמצעות משרד השיכון, לרווקים שנמצאו זכאים לכך? מה עמדת הבנקים וגופים פיננסיים אחרים בנושא משכנתא לרווקים? איך יכולים רווקים לממש בכל זאת את הזכות שלהם לדירה? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא שכל רווק צריך להכיר.

 

מהו הסכום המירבי של משכנתא לרווקים?

באופן עקרוני, הגובה המרבי של משכנתא לרווקים ביחס למחיר הנכס, עומד על 75% מערכו. זאת, בדומה למה שנקבע עבור זוגות נשואים או ידועים בציבור ברכישת דירה ראשונה. הגבלת גובה המשכנתא ביחס למחיר הנכס לא נועדה להקל או להקשות על הלווים, אלא להבטיח שבמקרה הצורך, הבנק יוכל למכור את הדירה ולא להפסיד ולו שקל אחד מסכום ההלוואה המקורי.

 

רוצים לקבל משכנתא בתנאי אליפות?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

משכנתא לרווקים: גובה ההחזר החודשי וההשפעה שלו על גובה המשכנתא

נוסף על הצורך בהון עצמי, גם סכום ההחזר של משכנתא לרווקים ביחס לגובה ההכנסה החודשית נטו עלול להשפיע על גובה המשכנתא. מי שההכנסה שלו היא 10,000 ₪ נטו לחודש, יוכל לקבל משכנתא שההחזר שלה הוא עד 4,000 ₪ לחודש, וגם זה לא בטוח.

כתוצאה, המשכנתא המרבית לעשרים וחמש שנה שאפשר לקבל בתנאים הללו היא לא יותר מאשר 750,000 בחישוב גס. בתנאים הללו, דירה בשווי מיליון ₪ היא המרב שרווק יכול לכאורה לרכוש, בתנאי שסכום ההשתתפות העצמית עומד לרשותו.

 

מהם התנאים ופריסת ההחזרים של משכנתא לרווקים?

תנאי המשכנתא עבור רווקים עשויים להיות זהים לאלה של משכנתא למשפחות או זוגות צעירים. עם זאת, בגלל רמת הסיכון הגבוהה יחסית, הריביות עבור משכנתא כזאת עלולות להיות גבוהות באופן יחסי. עלייה של עשירית האחוז בריבית פירושה  תוספת של אלפי שקלים למשכנתא לאורך השנים. בדרך כלל, עלות הריבית עבור משכנתא לרווקים עלולה להיות גבוהה אפילו יותר.

 

על משכנתא לרווקים והיחס של הבנקים אליה

לכאורה, הבנקים וחברות אחרות העוסקות במשכנתאות, יכולים להעניק משכנתא לרווקים בתנאים שצוינו לעיל. עם זאת, הנטייה של הבנקים היא בדרך כלל להערים קשיים ולגרור רגליים לפני שהם מאשרים משכנתא כזאת. כשמדובר ברווקים או ברווקות שההכנסה החודשית שלהם נמוכה, הבקשה למשכנתא בתנאים שצוינו לעיל עלולה להידחות.

מנקודת המבט שלהם, הבנקים ככל הנראה צודקים. הסיכון שהם נוטלים כשהם מעניקים משכנתא לרווקים הוא כפול מזה שקיים אצל זוגות צעירים.

 

נקודות זיכוי וסיוע בנטילת משכנתא לרווקים

אם עד עתה התמקדנו בצדדים הפחות זוהרים של משכנתאות לרווקות ורווקים, הרי שיש לעניין הזה גם צד שני. מדינת ישראל מבינה את הצורך בדירת מגורים ועושה כל שביכולתה כדי למנוע אפליה ולשפר את הסיכויים של רווקים לקבל הלוואה מספיקה לרכישת הנכס. השיטה שבה נוקטת המדינה היא מתן נקודות זיכוי שככל שהן מצטברות, כך ההלוואה שהמדינה תעניק לרווק או רווקה האוחזים בהן תהיה גבוהה יותר.

 

אילו גורמים שעשויים להשפיע על גובה המשכנתא לרווקים?

להלן רשימה חלקית של הגורמים שעשויים להשפיע על גובה המשכנתא לזכאים:

  1. גיל: ככל שהגיל של הרווקים גבוה יותר, כך מספר הנקודות שלו הם זכאים יהיה גבוה יותר.
  2. נכות: רווקים שיש להם אחוזי נכות עשויים להנות מזכאות גבוהה יותר לסיוע המדינה. סוגים שונים של נכות עשויים לזכות יותר מאחרים.
  3. האזור שבו ממוקמת הדירה: משרד השיכון מחלק את המדינה לאזורים שונים. באזורי עדיפות א', זכאים הרוכשים לתוספת ניקוד גבוהה שעשויה לקדם אותם לקראת המטרה.
  4. גודל המשפחה: מספר האחים והאחרות של מבקש המשכנתא הרווק יכול גם הוא להוסיף נקודות. במשפחה מרובת ילדים, הזכאות של כל אחד מהאחים עשויה להיות גבוהה.
  5. שירות צבאי או אזרחי: ככל שהשירות בצבא היה ארוך יותר, כך הזכאות לנקודות תהיה גבוהה יותר. גם שירות מילואים משמעותי לאורך זמן עשוי לזכות בתוספת נקודות.

 

מה היקף הסיוע ממשרד השיכון בהלוואת משכנתא לרווקים?

בשורות לעיל נכללו רק הסעיפים העיקריים שעשויים לזכות מבקשי משכנתא לרווקים בסיוע משמעותי של משרד השיכון. הסיוע הזה עשוי להגיע לכדי מאות אלפי שקלים. תנאי הזכאות הם טובים בהשוואה לתנאי המשכנתא הרגילים. עם זאת, עדיין יש חשיבות להכנסה החודשית של הרווקים הזכאים למשכנתא ולנכונות של הבנקים או של הגופים השונים להלוות להם את הסכומים שנדרשים מעבר לסיוע.

 

כיצד יועץ משכנתאות מסייע בקבלת משכנתא לרווקים

ככל שההכנסה של הרווקים המבקשים משכנתא היא גבוהה יותר וככל ששווי הנכס שאותו הם מבקשים לרכוש הוא נמוך יותר, כך הסיכויים לקבלת אישור מהיר למשכנתא הם גבוהים יותר, עם זאת, כדאי להסתייע בשירותיו הטובים של מומחה משכנתאות. יועץ המשכנתא יכול לסייע לרווק או לרווקה להתגבר על מכשולים שונים ולהשיג את המטרה – רכישת דירת המגורים המתאימה.

כן, באופן עקרוני התנאים זהים. עם זאת, רווקים עלולים להיות זכאים למשכנתא נמוכה, בגלל הכנסה חודשית נמוכה שלהם.

משרד השיכון מסייע בנושא משכנתא לרווקים ומאפשר להם לקחת משכנתאות בתנאים מועדפים. באת, בהתאם לאמות מידה שונות הכוללות אחוזי נכות שירות צבאי ומילואים ועוד.

מבחינת הבנקים, משכנתא לגברים ונשים רווקים נושאת בחובה סיכון גבוה יחסית. עם זאת, ככל שההכנסה של הרווק גבוהה יותר, כך היחס אליו משתפר.

תעודת זכאות אפשר להוציא בכל אחד מהסניפים של הבנקים למשכנתאות.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
שתפו אותנו