משכנתא מסובסדת בתנאים משופרים לזכאים

תוכן עניינים
משכנתא מסובסדת בתנאים משופרים לזכאים
משכנתא מסובסדת בתנאים משופרים לזכאים

רכישת דירה היא החלום הגדול של יחידים, זוגות ומשפחות שלמות. כל הבנקים המסחריים מציעים משכנתאות בתנאים שנחשבים אטרקטיביים, אם משווים אותם לתנאים של הלוואות רגילות. בנוסף, מציע משרד השיכון גם משכנתא מסובסדת לרוכשי בתים או דירות מגורים הזכאים להן.

המשכנתא מוצעת בתנאי ריבית אטרקטיביים במיוחד ועשויה לסייע לזכאים לממש את השאיפה שלהם לרכישת הבית או הדירה שלהם. מה פירוש המושג סבסוד למשכנתא? מה האינטרס של המדינה להציע משכנתאות מהסוג האמור לזכאים? מהם התנאים לקביעת הזכאות של אדם יחיד או זוג למשכנתא מהסוג הזה? איך מוציאים תעודת זכאות ומממשים את המשכנתא? במאמר שלפניכם יוסבר הנושא הזה בצורה ברורה ומובנת.

 

משכנתא מסובסדת – מה זה אומר

כאשר מדברים על סבסוד באופן כללי, ועל משכנתא מסובסדת בפרט, פירושו של עניין שהמדינה מתערבת על מנת לשפר את תנאי ההלוואה. עד לא מכבר היה חלק משמעותי ממוצרי היסוד בישראל מסובסד – כלומר שהמוצר נמכר לצרכן במחיר נמוך, והמדינה השלימה את מחיר המוצר ושלמה לספקים את הפרש המחיר.

על אותו משקל, כאשר המדינה מסבסדת משכנתא היא למעשה משתתפת בעלויות של חלק מהריביות, במטרה להוזיל אותה ויחד איתה את עלויות המשכנתא לזכאים. ההוזלה נועדה להקל עליהם ברכישת הדירה החדשה. מבחירת הזכאים, גם סבסוד של חצי אחוז הוא משמעותי. השווי של הסבסוד כאמור יכול להגיע לאלפי שקלים, ואפילו עשרות אלפי שקלים, לאורך כל תקופת החזר המשכנתא.

 

רוצים לקבל משכנתא כמו שתכננתם?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

מה האינטרס של המדינה להציע משכנתא מסובסדת ללווים?

אחד מתחומי האחריות של המדינה הוא אספקת פתרונות דיור למגוון רחב של אוכלוסיות. הפתרונות כוללים בחלק ניכר מהמקרים תשלום שכר דירה מלא או חלקי למי שנמצאו זכאים לכך. כשהמדינה מאפשרת לזכאים לקחת משכנתא מסובסדת היא מפחיתה למעשה את מספר האזרחים התלויים בה לצרכי דיור.

הריביות אמנם מסבסדות, אבל המדינה מעבירה את האחריות לתשלום החזרי המשכנתא ללווים עצמם. עלויות הסבסוד משתלמות בטווח הארוך, כיוון שהן מוציאות את הזכאים מרשימת התלויים בסיוע המדינה בשכר דירה. תנאי הסבסוד הטובים יוצרים העדפה לרוכשי דירות משכבות חלשות. הסבסוד הוא משמעותי יותר באזורי פיתוח, מה שמאפשר לבני המקום ולתושבים חדשים ליהנות מתנאי משכנתא מועדפים.

 

מהם התנאים לקביעת זכאות לקבלת הלוואת משכנתא מסובסדת?

הזכאות לקבלת משכנתא מסובסדת כפופה לקיומם של תנאים מסוימים, שכל אחד מהם מגדיל את הזכאות לסבסוד במשכנתא. בנוסף, משכנתא מסובסדת יכולה להגיע לאחוז גבוה יותר מערך הדירה, מאשר משכנתא רגילה. גם הריביות של המשכנתא הזאת תהיינה נמוכות מהריביות הנהוגות במשכנתא רגילה.

להלן רשימה חלקית של התנאים לקבלת המשכנתא המסובסדת:

  1. סובסידיה תמורת תשלום עתידי: אין אפשרות ליהנות מסובסידיה למשכנתא בדיעבד. הסובסידיה יכולה להינתן רק אם טרם הושלם התשלום עבור הדירה החדשה.
  2. מגבלת זמן לניצול: אפשר לנצל את הסובסידיה עד שנה ממועד החתימה על חוזה הרכישה לדירה ישנה. בדירה חדשה, המועד הקובע הוא 36 חודשים ממועד החתימה על חוזה הרכישה.
  3. סיוע עד גובה החוב למוכרים: אם כבר שולם סכום כסף למוכרים והסיוע אושר לאחר מכן, גובה הסיוע לא יעלה על גובה התשלום שנותר. אי אפשר לקבל בדיעבד, באמצעות הסבסוד, החזר על תשלומים שכבר בוצעו.
  4. יכולת ההחזר כתנאי לקבלת הסובסידיה: כספי המשכנתא יעברו רק אחרי שתיבדק יכולת ההחזר של הלווים.
  5. אזורי פיתוח וסבסוד למשכנתאות: רכישת דירה באזורי פיתוח מגדילה את הזכאות לקבלת סבסוד למשכנתא.

 

אמות מידה לקבלת סבסוד למשכנתא לרכישת דירה

לאחר שפורטו התנאים לקבלת הסבסוד, יש להכיר את אמות המידה הקיימות לקבלת משכנתא מסובסדת. אמות המידה הללו נוגעות למגוון גורמים, שכל אחד מהם יכול להשפיע על גובה הסבסוד.

להלן פירוט של חלק מאמות המידה הקיימות:

  • מספר שנות נישואין: ככל שתקופת הנישואין ארוכה יותר, כך מספר נקודות הזיכוי גבוה יותר.
  • מספר ילדים: מספר ילדים גבוה יותר מעלה את מספר הנקודות ואת גובה הזכאות.
  • מספר אחים ואחיות: גם מספר האחים והאחיות מעלה את גובה הזכאות. הרעיון הוא להקל על מי שהגיעו ממשפחות מרובות ילדים לרכוש דירה, בהעדר אפשרות לקבלת סיוע מההורים.
  • רכישת דירה באזור עדיפות לאומי: רכישת דירה באזור עדיפות מגדיל את מספר נקודות הזכאות. המטרה כאן היא לעודד מעבר לאזורי פיתוח הנמצאים בעדיפות לאומית.

 

חשוב להדגיש שהמשכנתאות לזכאים מנותקות ממסגרת המשכנתאות הרגילה של הבנקים. המשמעות היא שאפשר לממן באמצעותן אחוז גבוה יותר ממחיר הדירה.

 

איך מוציאים תעודת זכאות למשכנתא מסובסדת

האפשרות להוציא תעודת זכאות לקבלת משכנתא מסובסדת קיימת בכל בנק למשכנתאות, וכך גם הניצול של הזכאות אפשרית שם. אפשר לקבל את הסיוע בבנק שממנו לוקחים את המשכנתא הרגילה ואפשר גם לעשות הפרדה ולקבל את הסיוע בבנק אחר. מדובר בהליך פורמלי שבסיומו יקבלו הזכאים הודעה. סכום הזכאות עובד ישירות למוכרים ובשום שלב לא נמצא ברשותם של הזכאים עצמם.

המטרה היא הנגשת האפשרות לרכישת בית או דירה, גם למשפחות חלשות מבחינה כלכלית, שבלעדי הסבסוד לא תהיה להן אפשרות לקנות בית.

משכנתא כזאת היא משכנתא שהריביות עבורה הן נמוכות בצורה ניכרת מאלה של משכנתא רגילה לסוגיה השונים. ההפחתה יכולה להגיע לכדי חצי אחוז פחות מריבית משכנתא.

לא בהכרח. משכנתא מסובסדת יכולה להיות גבוהה יותר ולכסות כמעט את כל עלות הרכישה של הדירה החדשה.

כן, בהחלט. מי שלא יכול לעמוד בתשלומי ההחזר, לא יקבל משכנתא מסובסדת או משכנתא בכלל. רק מי שיש לו יכולת החזר יכול לרכוש דירה באמצעות משכנתא.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
שתפו אותנו