סבסוד משכנתא

תוכן עניינים
סבסוד משכנתא
סבסוד משכנתא

כל אדם בישראל המעוניין לרכוש דירה ככל הנראה ייקח משכנתא. הלוואה זו הניתנת על ידי הבנקים מסייעת לרוכשי הדירות להשלים את הפער שבין ההון הראשוני שברשותם להון הנדרש לרכישת הדירה ולקבלת הבעלות על הנכס.

ישנם מסלולים רבים וסוגים שונים של משכנתאות, כאשר הבנק יכול להתאים את המשכנתא לבקשתו ולמצבו של הלקוח. כחלק ממתן המשכנתאות, משרד הבינוי והשיכון מסייע למעוניינים אשר עומדים בקריטריונים לרכוש דירה באמצעות סבסוד משכנתא. מטרת הסבסוד בין היתר הינה לאפשר רכישת דירה לזכאים לכך, לעודד התיישבות באזורי עדיפות לאומית ולסייע בקליטת עולים.

 

מי הם הזכאים לסבסוד משכנתא?

משרד הבינוי והשיכון מאפשר קבלת תכניות סיוע קבלת דיור לאנשים מחוסרי דירה. תכניות סיוע אלו מוקצות לעולים חדשים ולאזרחים ותיקים. כחלק מהתכנית ניתנת לזכאים משכנתא מוכוונת בריבית של 4% לתקופה של 25 או 28 שנים. לאלו שירכשו דירה באזור המוגדר כעדיפות לאומית תינתן משכנתא בריבית של 4.5% לתקופה של 20 שנה. תנאי הזכאות לסבסוד משכנתא נקבעים על ידי משרד הבינוי והשיכון ומשתנים אחת לתקופה.

 

רוצים לקבל משכנתא בפריסה מעולה?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

תנאים לקבלת המשכנתא

על מנת לקבל סבסוד משכנתא ממשרד הבינוי והשיכון יש לעמוד בתנאים הבאים:

 • רכישת דירה חדשה מקבלן – במקרה זה יינתן הסיוע כל עוד לא עברו 36 חודשים מיום החתימה על חוזה קניית הדירה, כל עוד לא שולמה מלוא התמורה לקבלן ובמצב בו סכום הסיוע לא עולה על יתרת החוב הקיימת.
 • רכישת דירה יד שניה – במקרה זה יינתן הסיוע כל עוד לא חלפה שנה מיום החתימה על חוזה קניית הדירה, כל עוד לא שולמה מלוא התמורה לקבלן ובמצב בו הסכום המבוקש לסיוע לא עולה על יתרת החוב הקיימת.

 

קבלת הסיוע מותנה בבדיקות אותן יבצע הבנק המלווה, הבדיקות יכללו את גובה ההון העצמי שבידי הזכאי, כמו גם יכולת ההחזר שלו. בנוסף, יוודא הבנק את כלל הבטוחות על הדירה, ביטוחים, בדיקת שמאות ורישום הדירה. כספי המשכנתא המיועדים לקניית הדירה יעברו לחשבון הבנק של המוכר או הקבלן. סיוע במשכנתא המיועדת לבנייה עצמית תועבר בשלבים בהתאם לקצב התקדמות הבנייה.

 

שיטת הניקוד לקבלת משכנתא מסובסדת

כאמור, ישנם אנשים הזכאים לקבלת סבסוד משכנתא, כעת עולה השאלה איך מתבצע חישוב גובה המשכנתא אותה הזכאים מקבלים. שיטת הניקוד היא השיטה בה נבחנת הזכאות למשכנתא, ככל שהניקוד יהיה גבוה יותר, סכום המשכנתא אותו יקבל הזכאי יהיה גדול בהתאם.

באתר משרד הבינוי והשיכון ישנו מחשבון המאפשר לחשב את ניקוד הזכאות ואת גובה המשכנתא בהתאם לקבוצות באוכלוסייה אשר זכאיות לסיוע. מעבר לניקוד הבסיסי, קיימות קבוצות עם זכאות לתוספת בסיוע המשכנתא.

 

אלו אוכלוסיות זכאיות לקבלת סבסוד במשכנתא

קיימים סוגים שונים של אוכלוסיות ייחודיות להן מגיע סבסוד משכנתא, להרחבה על כל קבוצה וקבוצה ניתן לפנות לאתר השיכון והבינוי.

 

עולים

 • סיוע במתן משכנתא לעולים בודדים.
 • סיוע במתן משכנתא למשפחות.
 • סיוע במתן משכנתא למשפחות חד הוריות.
 • סיוע במתן משכנתא לעולים כזוג ידועים בציבור.

 

ותיקים בארץ

 • סיוע במתן משכנתא ליחידים.
 • סיוע במתן משכנתא לזוגות צעירים ולמשפחות ותיקות.
 • סיוע במתן משכנתא למשפחות חד הוריות.
 • סיוע במתן משכנתא לזוגות ידועים בציבור.

 

אוכלוסיות נוספות

 • סיוע בהחזרי המשכנתא לאוכלוסיית הקשישים.
 • תוספת של נקודות במשכנתא לנכים הזכאים.
 • תוספת במתן משכנתא למי ששירת שירות אזרחי לאומי או בצה"ל.
 • מתן סיוע במשכנתא כולל מענק בטחוני למתגוררים ביישובי קו העימות.
 • מתן סיוע במשכנתא למתגוררים ביישובי הנגב.
 • מתן תוספת משכנתא למתגוררים באזורים המוגדרים כאזורי עדיפות לאומי.
 • מתן תוספת משכנתא במסגרת התכנית "10 פלוס".

 

תהליך קבלת סבסוד המשכנתא

ישנן מספר פעולות בהם על מבקש קבלת הסבסוד לפעול:

 • הרשמה – יש להירשם בסניף בנק למשכנתאות או בחברה המתמחה בסיוע שכר דירה. הרישום יתבצע תוך זיהויו של המבקש ורישומו עם המסמכים אותם עליו להביא. הנתונים בהם ירשם יועברו למשרד הבינוי והשיכון.
 • בדיקה – בקשה הסיוע תיבדק במשרד הבינוי והשיכון, יתבצע פעולות אימות של המבקש וחלק מן הבקשות ייבדקו על ידי חברות חקירה.
 • זכאות – לאחר השלמתן של פעולות ההרשמה והאימות, משרד הבינוי והשיכון ינפיק תעודה בה יפורט זכאותו של מבקש הסיוע.

 

מימוש הסיוע בקבלת המשכנתא

על מנת לממש את קבלת הסבסוד במשכנתא ניתן לפנות לכל אחד מסניפי הבנקים למשכנתאות. אין חובה לקבל את הזכאות דווקא מהבנק בו הונפקה תעודת הזכאות.

 

ערעור על זכאות

ישנה אפשרות להגיש ערעור על גובה הסבסוד אשר נקבע לסיוע ברכישת הדירה, או לחילופין ניתן לערער על דחייתה של הזכאות. הגשת הערעור תתבצע אל מול וועדת הערעורים של משרד הבינוי והשיכון. במשרד השיכון יש שתי ועדות שדנות בערעורים, ועדת אכלוס עליונה וועדת אכלוס ציבורית, הערעור אותו תגישו יעבור לוועדה המתאימה בהתאם לקריטריונים פנימיים.

תעודת הסיוע תקפה לשנה ממועד הנפקתה על ידי משרד הבינוי והשיכון.

כן, לא ניתן לקבל את המשכנתא ללא רישום והעברת כלל הזכויות בדירה הנבנית או הנרכשת על שמו של הזכאי, כמו גם רישום המשכנתא על הדירה.

אזורים שהוגדרו על ידי המדינה כזקוקים לחיזוק. אלו יהיו פריפריאליים לדוגמת הערבה, אזורי קו העימות ברמת הגולן והנגב.

במידה וברצונכם להגיש ערעור, ניתן לעשות זאת באמצעות הבנק למשכנתאות, יחד עם מסמכים המוכיחים למה אתם מבקשים שיכירו בזכאותכם.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
שחזור משכנתא

שחזור משכנתא היא פעולה שמאפשרת ללווה להמשיך לשלם על המשכנתא הקיימת שלו במסגרת משכנתא חדשה בתנאים נוחים וכדאיים יותר. ברבים

קרא עוד »
סיוע בהחזר משכנתא

הלוואת המשכנתא היא הלוואה המיועדת לרוב לטווח ארוך של כמה עשרות שנים. במהלך תקופת ההחזר צריכים הלווים להחזיר לגוף המלווה

קרא עוד »
שתפו אותנו