שמאי משכנתא

שמאי משכנתא
שמאי משכנתא

התהליך של לקיחת משכנתא הוא ארוך ומורכב מאוד, וכולל בתוכו גם סיכונים כאלו ואחרים. אדם המתחייב לתשלום סכום של 6 או 7 ספרות לאורך 20 או 30 שנה, נכנס למעשה בעל כורחו לחתונה קתולית ומורכבת עם המלווה, שהוא לרוב הבנק.

ללווה המשכנתא יש הרבה זכויות וחובות, אותן הוא צריך למלא, כאשר אחת החובות הבולטות והמעניינות הוא הנושא של שמאי משכנתא שמעריך את שווי הנכס המבוקש, ולפיכך, מעניק לבנק אומדן לגבי גובה המשכנתא בהתאם למצבו הכלכלי הכללי של הלווה.

 

מהי העבודה של שמאי משכנתא

העבודה של שמאי משכנתא היא מעניינת מאוד מכיוון שהוא נדרש להביא ידע וניסיון, לצד מקצועיות מוחלטת, ולהכריע על עתיד של אנשים מבחינה כלכלית. סכום המשכנתא שהבנק יעניק ללווה תלוי בהערכת השווי של השמאי, וגם אם הערכת השווי נמוכה משווי הנכס בפועל או בחוזה הרכישה, לא ניתן לערער על החלטת השמאי.

בנוסף, שכר טרחת השמאי משולם על ידי מבקש המשכנתא, במה שיוצא בעיה מובנית, שכן ללא נציג הבנק, ייתכן כי הלווה ינסה להשפיע על השמאי, אך ברוב המקרים, השמאים הם אמינים, מקצועיים, ונותנים הערכות נכונות וקרובות למקור.

 

רוצים לקבל משכנתא בשביל הדירה שלכם?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

שמאי משכנתא – תעודת הביטוח של הבנקים

המטרה העיקרית של עבודה היא שמאי משכנתא מבחינת הבנקים, היא לבטח את הבנק במקרה שהוא יצטרך למכור את הנכס במהרה, לאור אי תשלום משכנתא מבחינת הלווה. הבנק לא רוצה להתעכב ולשמור על נכסים, אלא לקבל את הכספים, ולכן, שמאי משכנתא עושה עבודה חשובה מאוד שלמעשה מהווה סוג של פוליסת ביטוח עבור הבנק.

הערכת השמאי היא למעשה יצירת פוליסת ביטוח עבור הבנק, כמו שישנה פוליסת ביטוח עבור הלווה עצמו.

 

שמאי משכנתא: את מי להזמין ומתי?

כאשר הלווה מזמין שמאי משכנתא הוא צריך לעשות זאת בצורה חכמה. ההעדפה היא לבצע סקר שוק, לדבר עם כמה שמאים ולראות מי מכיר את האזור היטב, מי מקומי, ומי יבצע את העבודה בצורה המקצועית ביותר, אך כזו שתטיב עם הלקוח עד כמה שניתן.

העדיפות היא לזמן את השמאי לפני החתימה על החוזה, מפני שהערכה נמוכה מהציפיות תביא למצב בו הלווה יקבל פחות כסף, וייאלץ למצוא את ההשלמות בעצמו.

 

זימון ותשלום עבור שמאי משכנתא

ההליך של עבודה עם שמאי משכנתא מתחיל עוד במעמד האישור העקרוני לקבלת המשכנתא מהבנק. הבנק מצידו, יעניק ללווה רשימה של שמאים אשר מוסמכים לבצע את ההערכה עבור הבנק, מהם ייאלץ הלווה לבחור. כמובן שהעדיפות היא לדבר עם כמה שיותר גורמים ולהגיע להחלטה מושכלת, שכן שמאי טוב יכול להיות שווה הרבה מאוד כסף ללווה.

כמובן שכל נושא יצירת הקשר והתשלום לשמאי היא באחריות הלווה בלבד, ולא של הבנק.

 

במהלך ביקור של שמאי משכנתא חשוב להקפיד על סדר ודיוק

בשלב הבא, שמאי משכנתא יעביר את ההערכה שלו אל הבנק, וזאת לאחר שיקבל את שכרו מהלווה. במהלך הביקור של השמאי בנכס, הוא עשוי לבקש מסמכים שונים כגון חשבונות ארנונה, שרטוטים, חוזה רכישה, רישום טאבו ועוד, ולכן, חשוב מאוד להגיע ערוכים ומוכנים ולהמציא את כל המסמכים הרלוונטיים לגבי הנכס, עוד לפני המפגש עם השמאי בנכס.

כל עיכוב או אי הבנה, יכול לגרום לעיכובים גדולים מאוד, שכן השמאים לא כל כך זמינים, ולא ששים להגיע לרוב למקומות רחוקים מהם. חייבים להיות מסודרים ומדויקים, ולתת לשמאי את כל התנאים לבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר.

 

ערעור על הערכת שמאי משכנתא – האם זה אפשרי?

הנושא של ערעור על החלטת שמאי משכנתא הוא מורכב מאוד, ובאופן עקרוני כלל לא מותר לערער על ההחלטה, מצידו של הבנק. עם זאת, כאשר הערכת השווי היא נמוכה במיוחד לאור מצב הנדל"ן בשכונה, ניתן לבקש מהבנק לבצע בדיקה חוזרת, שתיערך על ידי שמאי אחר. בחלק מהמקרים, הבנק יראה את הפער הגדול, ויאשר ללווה לקרוא לאיש מקצוע אחר, כדי לקבל הערכה מדויקת יותר.

 

הקפידו לעשות שיעורי בית לפני שאתם מזמינים שמאי משכנתא

שכר הטרחה של שמאי משכנתא הוא אינו קבוע, ומשתנה על פי סוג הנכס, גודלו, המיקום שלו ועוד פרמטרים נוספים. לכן, העדיפות היא לעבוד עם שמאי משכנתא הממוקם בעיר בה נמצא הנכס. כך, הוא מכיר טוב יותר את האזור, הוא לא ידחה את הגעתו למועד רחוק, והוא יידע לתת את ההערכה הנכונה ביותר בהתאם למצב הנדל"ן באזור.

חשוב לדעת כי לווה שקיבל הערכת שמאי מטעם בנק מסוים, זכאי לקבל העתק מהערכת השמאי לשימוש עתידי.

 

שמאי משכנתא – בצד הלקוח או בצד הבנק?

במהלך הביקור של שמאי משכנתא בנכס, הוא אמור לבצע מדידות, לחפש אחר נזקים, ולעמוד על אלמנטים שנראים בעיני האדם הפשוט כשוליים יחסית. הוא אמור לקחת את מצב הנדל"ן באזור, להבין באילו מחירים נמכרים נכסים דומים באותו אזור, ובסופו של דבר, להגיע למסקנה קונקרטית שאמורה להיות נכונה מטעם הבנק. הבנק לא רוצה להיקלע לקשיים, אך מנגד, הוא צריך לבטח את עצמו.

 

שמאי משכנתא – ביצת הזהב של הבנקים

אין כל ספק שתחום המשכנתאות הוא הרווחי ביותר עבור הבנקים. הבנקים מקבלים ריביות גבוהות במיוחד, ועוזרים לאנשים שפשוט אין להם ברירה אחרת. הקהל הוא קהל שבוי, אך אין זה אומר שהוא לא יכול לעמוד על הזכויות שלו.

בנושא שמאי משכנתא הזכויות הן לבחור את השמאי הנכון ביותר מתוך הרשימה, לבצע ערעור אם נראה שנעשה אי צדק, ולנסות להגיע להסכם נכון שילווה את הלווים בשנים הקרובות, ללא קשר לסכום המבוקש.

 

שמאי משכנתא – עבודה חשובה והכרחית

המורכבות של עבודתו של שמאי משכנתא ברורה לכולם. הלווה לא היה מזמין את השמאי לביתו אם לא היה חייב, ולבטח ישנם אנשים שמרגישים מתוסכלים מהתהליך והלחץ הנלווה אליו. עם זאת, כאשר הולכים לקבל הלוואה שאי אפשר לקבל שום מקום אחר, הנושא ברור.

מבחינתו של הלווה, הוא צריך לעשות את כל מה שנדרש כדי להפוך את ההליך לנעים יותר עבורו, וזה כולל סקר שוק, הכנה מוקדמת עם מסמכים, ובעיקר תקווה שהשמאי יבין את מצב השוק במקום וייתן הערכה שהיא קרובה למציאות.

ישנם מקרים בהם הבנק לא דורש הערכת שמאי, וזאת לפי שיקול דעתו.

לרוב הבנק עשוי לוותר על בדיקת שמאי משכנתא כאשר מדובר על מקרים של נכסים חדשים מקבלן, בקשת הלוואה בסכומים קטנים באופן יחסי, או נתונים פיננסיים יציבים במיוחד של הלווה.

הבנק יקבל ויאשר רק הערכות שמאי שבוצעו על ידי שמאים מוסמכים על ידי הבנקים. הערכות שמאי פרטיות לא יאושרו.

הלווה זכאי לקחת את הערכת השמאי ולעשות בה שימוש בעבודה מול בנק או כל מלווה אחר, כל עוד טרם חלפו 90 ימים ממועד הערכת השמאי.

פרמטרים לתמחור המשכנתא

פרמטרים לתמחור המשכנתא הגשת בקשה לקבלת משכנתא לבנק או לגוף אחר אשר נותנת הלוואות מסוג זה יכולה להיות תהליך ארוך אשר מתחיל בבקשה ומסתכם באישור

קרא עוד »
דו"ח שמאי משכנתאות

הגיע הזמן למשכנתא מהבנק מזל טוב! החלטתם לקנות דירה וכעת אתם מתחילים תהליך של לקיחת משכנתא מהבנק על מנת להשלים את סכום הכסף שחסר לכם

קרא עוד »
ערעור והערכת שמאי נוספת

הערכת שמאי משכנתא החלטתם לקחת משכנתא, אתם ניגשים לבנק והוא שולח אתכם לקבל דוח מפורט משמאי משכנתא שהבנק מכיר בו אשר יסייע לבנק לקבוע מה

קרא עוד »
מי מוסמך להיות שמאי משכנתא?

שמאי משכנתא נעים להכיר המילה משכנתא וכל מה שהיא מביאה אותה לעיתים גורר רתיעה אצל אנשים רבים והיא הרבה פעמים נתפסת כמשהו ששייך למבוגרים ולכאלה

קרא עוד »