3 סיבות להגדלת משכנתא

תוכן עניינים
3 סיבות להגדלת משכנתא
3 סיבות להגדלת משכנתא

משכנתא מעצם מהותה מהווה התחייבות פיננסית לטווח הארוך, שעלולה אף להתארך וללוות אתכם במשך שארית חייכם. רוב תושבי ישראל יזדקקו להלוואת משכנתא בשלב כזה או אחר בחייהם הבוגרים כשיעמדו בפני רכישת דירה או בית למגורים. את הריביות הגבוהות כנגד המשכנתא רובנו משלמים לבנקים, פשוט משום שאין לכאורה אלטרנטיבה טובה יותר.

האתגר בנטילת התחייבות כלכלית לטווח כה ארוך נעוץ בעובדה שקשה במיוחד לחזות את מצבנו התעסוקתי והתזרימי בטווח של עשרות שנים קדימה. בדיוק מהסיבה הזו, הבנקים למשכנתאות דואגים לבטח את עצמם במגוון דרכים.

יחד עם זאת, דווקא חוסר הוודאות סביב המצב הכלכלי והצרכים המשתנים של משפחות בישראל, מובילים במקרים רבים לצורך בהגדלת משכנתא. במסגרת המדריך שלפניכם נסביר מהו מהלך זה ומהן הסיבות להגדלת משכנתא.

 

מהי הגדלת משכנתא

הגדלת משכנתא פירושה נטילת תוספת להלוואת המשכנתא הקיימת שאותה אנשים עדיין משלמים. הצורך בהגדלת משכנתא עשוי להתעורר כשנדרשים סכומי כסף משמעותיים בנוסף למשכנתא הקיימת לשם ביצוע רכישות של מוצרים או שירותים מסוימים.

רוצים לקבל משכנתא בתנאי אליפות?

חייגו עכשיו: 077-996-5636

 

סיבה מספר 1 להגדלת משכנתא: שיפוצים מקיפים בבית או בדירה

במקרים רבים, אנשים פונים להגדלת משכנתא בעקבות הצורך לערוך שיפוץ מאסיבי בבית או בדירה. במקרים אחרים מדובר דווקא על השקעה בנכס נדל"ני מסחרי המשמש לקיום הפעילות של העסק.

 

סיבה מספר 2 להגדלת משכנתא: בעיות בריאותיות אצל בני משפחה

לעתים משפחות מגלות שהן זקוקות לכסף מזומן בעקבות בעיות בריאותיות מסוגים שונים שמתעוררות בתוך המשפחה. למרבה הצער, מחלות קשות, תאונות ושאר פגיעות עלולות להוביל לאילוצים בלתי צפויים ולהוצאות כבדות שלא תמיד מכוסות על ידי ביטוחי הבריאות הקיימים. מצבים מסוג זה, מחייבים במקרים רבים היערכות מחודשת בנושא הלוואת המשכנתא וההתנהלות הפיננסית בכללותה.

 

סיבה מספר 3 להגדלת משכנתא: עזרה לילדים

אנשים רבים בישראל עובדים קשה משך כל חייהם על מנת שבבוא העת יוכלו להעניק לילדיהם ולנכדיהם הזדמנות לחיות חיים מלאים ברמת מחייה מספקת. כך קורה שהורים רבים שילדיהם עזבו את הבית לא זה מכבר, מחליטים להגדיל את המשכנתא הקיימת על הנכס שבבעלותם, על מנת שיוכלו לסייע לילדיהם לרכוש דירת מגורים משלהם או רכב גדול יותר.

 

על הדרכים השונות והמקובלות להגדלת משכנתא

קיימות 2 דרכים עיקריות להגדלת משכנתא כיום והן:

  1. נטילת תוספת למשכנתא הקיימת – הוספת סכום למשכנתא הקיימת, במסלול דומה, או במסלולים דומים, ותוספת להחזר החודשי הקבוע או המשתנה של הלווים. מדובר בדרך פשוטה יחסית, אך לא תמיד אידיאלית.
  2. מיחזור המשכנתא – ארגון כללי של הלוואת המשכנתא מחדש, תוך כדי שינוי וארגון מחדש של מסלולי המשכנתא, התלות במדדים ושינוי הריביות. מדובר בדרך העדיפה להגדיל את המשכנתא, אך גם בדרך שהיא מורכבת יותר.

 

על היתרונות הבולטים בהגדלת משכנתא

הגדלת משכנתא נושאת מספר יתרונות משמעותיים שכדאי מאוד להכיר. לרוב, תקבלו הלוואה בתנאים נוחים, שכן לא מדובר בסכומים משמעותיים כמו המשכנתא עצמה, אלא בסכומים נוחים יותר. עדיין תצטרכו לשלם ריביות, אך הן יהיו קטנות באופן יחסית למשכנתא.

התנאים של הסכומים הנלקחים בהגדלת המשכנתא יהיו נוחים יותר להחזר, שכן אפשר לשחק עם המסלולים בצורה חופשית יותר, לבטח אם יש יכולות כלכליות מבוססות. בנוסף, הבנקים יהיו יותר גמישים ויאפשרו לכם תוכניות החזר לפי בקשתכם, כל עוד לא חוצים קווים אדומים בבקשות מהבנק.

 

הגדלת משכנתא בתקופה של אי וודאות כלכלית

הדירוג האישי שלכם בתור לקוחות בנקים הוא חשוב מאוד בנושא הגדלת משכנתא או פעולות דומות. אנשים עם רקורד נקי לא יתקשו לקבל את הסכומים שיבקשו במסגרת הניתן, אך אנשים עם דירוג בעייתי יכולים להיתקל בסירוב, וזאת גם אם ברשותם משכנתא קיימת.

במצב הכלכלי כיום, הבנקים לא ממהרים לעזור לאנשים עם כסף נזיל, גם אם כל הבטחונות נמצאים, שכן הקורונה יצרה מצב של אי ודאות כלכלית, אשר משפיעה על מגוון רחב של היבטים בחיינו.

 

איך אדע אם הגדלת משכנתא כדאית עבורי?

הדבר החשוב ביותר בכל הנושא של הגדלת משכנתא הוא הבדיקה המקדימה. באופן כללי, בנושא המשכנתא, חשוב להישאר עם היד על הדופק ולראות מה אפשר לשפר ולשדרג. האם אפשר לסגור חלק מהמסלולים? האם אפשר להעביר את המשכנתא לתנאים טובים יותר ועוד.

כאשר מגיע הצורך בביצוע הגדלת משכנתא, יש לנסות לבחון את כל החלופות ולדעת לקחת החלטה מושכלת שתעזור לכם בהמשך הדרך. יועץ משכנתאות הוא הכתובת עבורכם במידה ואתם שוקלים להגדיל את המשכנתא שלכם.

הגדלת משכנתא היא פתרון שנועד להעניק תמיכה כלכלית למי שיש לו צורך בהון זמין עבור רכישות גדולות ובלתי צפויות, וכן עבור מהלכים מתוכננים שכרוכים בהוצאות גדולות, כמו שיפוץ גדול בבית, חתונה לילדים, רכישה של רכב יקר, השקעה בעסק, ובמקרים פחות נעימים תמיכה כלכלית בצרכים רפואיים וסיעודיים.

הגבול העליון להגדלת משכנתא על נכס קיים, הוא 50 אחוז מערכו של הנכס.

שיעור הריביות במשק הן פקטור חשוב שיש לבחון כששוקלים ליזום הגדלת משכנתא ובאיזה נפח כדאי להגדיל את ההלוואה. יש להסתכל על מצב הריבית ביום שלקחתם את המשכנתא, את מצב הריבית היום, ולבחון את התשלום לפי מסלולים.

אם הריבית עלתה בצורה משמעותית, הגדלת משכנתא לא תמיד משתלמת, אך אם הריבית ירדה, זהו כנראה תזמון מוצלח יותר לביצוע הגדלת משכנתא.

יועץ המשכנתאות שלנו
משכנתא טיל - לוגו

מחפשים ייעוץ משכנתאות?
השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בטיל.

כתבות נוספות בנושא
מהי תקרת המשכנתא?

בין תפקידיו השונים, מהווה בנק ישראל מפקח על הבנקים, אשר מוודא כי הלוואות המשכנתא אינן חונקות את הציבור הרחב. משכך,

קרא עוד »
שתפו אותנו